تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷

مرور و جمع بندی یکی از مراحل مهم در آماده سازی داوطلبان آزمون سراسری است. لطفا به ترکیب این دو کلمه دقت کنید. «مرور» و «جمع بندی». در واقع شما باید مطالبی را که قبلا مطالعه کرده اید و یاد گرفته اید و با استفاده از تکنیک های مختلف توانایی علمی خود را در آنها […]

مرور و جمع بندی

مرور و جمع بندی یکی از مراحل مهم در آماده سازی داوطلبان آزمون سراسری است. لطفا به ترکیب این دو کلمه دقت کنید. «مرور» و «جمع بندی». در واقع شما باید مطالبی را که قبلا مطالعه کرده اید و یاد گرفته اید و با استفاده از تکنیک های مختلف توانایی علمی خود را در آنها افزایش داده اید در این مرحله هم یکبار مرور کنید تا مطالب در ذهن تان تازه شود و هم جمع بندی کنید، یعنی به زبان ساده چیزی از قلم نیفتد و خیال تان راحت شود.

مرور و جمع بندی شامل دو مرحله است. یکی مرور و جمع بندی مبحثی و بعد مرور و جمع بندی نهایی.

از این نظر مرور و جمع بندی مبحثی مکمل اولیه مطالعه و تقویت کننده ی آموخته های علمی داوطلب است. همچنین مقدمه ی مرو ر و جمع بندی نهایی و سپس مهارت های آزمونی است.

توصیه های این نوشتار در مورد روش درست مرور و جمع بندی مبحثی است. داوطلبان آزمون سراسری یا دانش آموزان پایه ی چهارم و یا دانش آموختگانی هستند که خود را برای شرکت مجدد در آزمون سراسری آماده می کنند. اگرچه روند آماده سازی این دو دسته شاید در اجرا کمی با هم متفاوت باشد ولی شباهت های کار بیش تر است و دانش آموختگان نیز می توانند از تجارب گذشته ی خود و سایر داوطلبان و دانش آموختگان ایده و الگو بگیرند.

اولین توصیه در مورد شیوه ی درست جمع بندی مبحثی زمان درست انجام این کار است.

بهترین حالت در جمع بندی مبحثی الگو گرفتن از آزمون هاست. دانش آموزان پایه ی چهارم باید بدانند بهترین زمان جمع بندی مطالب و مباحث دروس نیمسال اول، زمان امتحانات نیمسال اول (دی) و بهترین زمان جمع بندی مطالب مربوط به نیمسال دوم پایه ی چهارم، زمان امتحانات نیمسال دوم (اردیبهشت) است.

در واقع دانش آموزان در این ایام می توانند با یک تیر دو نشان بزنند. هم خود را برای امتحانات ترم آماده می کنند که گرفتن نتیجه ی خوب در این امتحانات نتیجه ی اثر بخشی در افزایش روحیه دارد و هم بودجه بندی قابل توجهی از مطالب مورد نیاز در آزمون سراسری را تمام می کنند. دوستان فارغ التحصیل هم می توانند از همین الگو استفاده کنند و طوری برنامه ریزی کنند که تقریبا در همین زمان موفق به جمع بندی شوند. به این ترتیب دانش آموزان با تمرکز بر روی برنامه ی امتحانات پایان نیمسال های اول و دوم الگوی مناسبی برای جمع بندی دروس نیمسال اول و دوم خواهند داشت.

اما در مورد دروس پایه هم بهتر است از آزمون های آزمایشی که طرح و برنامه و بودجه بندی مدون دارند استفاده شود. در این حالت معمولا دروس مربوط به یکی از پایه ها تا بهمن مورد مطالعه قرار می گیرد که طبعاً در همین زمان جمع بندی باید انجام شود و مطالب مربوط به پایه ی دیگر تا پایان فروردین جمع بندی شود.

در مورد جمع بندی دروس پایه ی چهارم همانطور که گفته شد بهترین زمان امتحانات نیمسال است.

اصلی ترین تفاوت مطالعه هنگام جمع بندی مبحثی متمرکز بودن مطالعه است.

در طی سال و هنگام مطالعه ی اولیه توصیه ی همیشگی داشتن تعادل و تنوع مطالعاتی در یک روز است. در حالی که در مرحله ی جمع بندی ممکن است مجبور شوید چند روز مداوم برای درسی وقت بگذارید و به این صورت ممکن است درسی را به مدت یک یا دو هفته نخوانید و در حال جمع بندی درس دیگری باشید.

در تمام مراحل جمع بندی دقت کنید که مطالعه ی موثر و عمیق یک بخش بهتر و مفیدتر از مطالعه ی سطحی چند بخش است. در ضمن توجه به مطالب مهم تر و قسمت هایی که بودجه بندی بیش تری در آزمون سراسری دارند یک اصل اساسی است.

نکته ی مهم دیگر هنگام جمع بندی مبحثی بالا بردن سرعت مطالعاتی است.

بسیاری از داوطلبان به اشتباه فکر می کنند اگر کمی سریع تر مطالعه کنند تمرکز و دقت شان پایین می آید. در حالی که با افزایش سرعت مطالعه تا حد مشخصی که ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد تمرکز افزایش پیدا می کند.

باید دقت کرد که هدف از مرور و جمع بندی مبحثی سامان دادن به اطلاعات قبلی است که در دوران مطالعه ی اولیه و سپس تفهیم و تثبیت وارد ذهن شده اند. در صورتی که جمع بندی درست انجام شود کمترین فایده ی آن صرفه جویی در وقت و همینطور تکمیل یادگیری است.

نکته ی دیگر استفاده ی درست از چکیده ها و خلاصه ها و نت برداری های انجام شده در مراحل قبلی است که کمک شایانی به جلوگیری از پراکنده خوانی می کند.

همچنین می توان از آزمون های آزمایشی کمک گرفت تا احیانا برای مطالب و دروسی که در آن ها مسلط تر هستید کمتر وقت بگذارید و برای قسمت هایی که مشکل دارید و نقاط ضعف تان محسوب می شوند وقت گذاری بیش تری داشته باشید.

به این ترتیب استفاده از آزمون ها از بیهوده خوانی جلوگیری می کند.

با داشتن برنامه ی مدون و انجام جمع بندی درست خود را بیش از پیش آماده می کنید تا در آخرین فرصت یعنی خرداد به انجام مرور و جمع بندی نهایی و کلی اقدام کنید و پس از آن مهارت های آزمونی خود را افزایش دهید.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)