تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷
مرور (۱)

مرور (۱)

همه ما قدرت مرور و تکرار مطالب را میدانیم. این که چه تاثیری میتونه داشته باشه و چقدر مهمه، حتما میدونید که موفقیت در کنکور یعنی تمرین و تکرار ولی چطور؟ وقتی درسی را میخوانیم چطور باید دوباره مرور و تکرار خوانی کنیم؟ شیوه ی انجام مرورها به چه شکلی است؟ مرورها هر چند وقت یکبار باید صورت بگیرند؟ اینها سوالاتی هستند که شاید ذهن خیل عظیمی از داوطلبان کنکور را به خودش مشغول کرده…

روش صحیح مرور

از نظر علمی مرور باید در بازه های زمانی زیر صورت بگیرد تا مطلب خوانده شده ملکه ی ذهن شود و هرگز فراموش نشود و در واقع روش درست مرور مطالب درسی به این شکل هست:

بلافاصله بعد از مطالعه

یک روز پس از مطالعه

شش روز پس از مطالعه

ده روز پس از مطالعه

یک ماه و سه ماه بعد از مطالعه.

برنامه ریزی برای انجام مرور

شما را با روشی آشنا خواهم کرد که همه ی بازه های زمانی مرور که از نظر علمی پیشنهاد میشود را در بردارد. گفته می شود مرور در بازه های زانی مختلف بسیار مفید تر از مرور در بازه های فشرده است چون باعث تداوم و ماندگاری مطلب در ذهن میشود. در این روش، مرورهایی را با بازه ی زمانی فشرده داریم که به درک و تفهیم بیشتر مطلب خوانده شده کمک زیادی می کند. همچنین مرورهایی را با بازه های زمانی (تکرار) طولانی مدت داریم که باعث خواهد شد، مطلب بیش از بیش براتون تکرار و در ذهنتان ماندگار شود. در ادامه ی مطلب شما را با روش درست مرور مطالب درسی آشنا خواهم کرد.

انجام مرورهای فرعی:

این مرورها، مرورهایی هستند که بین شروع یک فصل تا پایان یک فصل انجام میگیرند یعنی وقتی که شما شروع به مطالعه ی یک فصل از یک درس کردید، مرورهای فرعی هم شروع می شود و در پایان مطالعه ی فصل، مرورهای فرعی هم به اتمام میرسند. با انواع مرورهای فرعی ۵ گانه آشنا بشویم:

مرور اول (تورق): این مرور را بلافاصله (فاصله ی ۳ دقیقه ای بعد از مرحله ی خواندن. چون بعد از اتمام بخش آخر هم باید آن استراحت جزیی را انجام بدهید درسته؟؟؟)

بعد از مرحله ی خواندن انجام بدهید و چیزهایی که خواندین را یکبار دیگر با ورق زدن سریع منبع اصلیتون مرور کنید. برای مثال امروز ۱۰ صفحه از فصل ۱ را خواندی (فصل ۱ کلا ۳۰ صفحه است)، بلافاصله (۳دقیقه بعدش) و بعد از اتمام خواندن، آن ۱۰ صفحه را یک بار ورق بزنید یعنی وقتی خواندن آن ۱۰ صفحه را تمام کردید، یک بار سریع ورق بزنید و به مطالب توجه کنید تا ببینید که در این ۱۰ صفحه کلا چه چیزهایی را خواندید.

توجه: مرور اول را انجام دادی؟ حالا برو و برای رفع خستگی بک استراحت کلی (مثلا یک ربع تا ۲۰ دقیقه. بسته به میزان خستگی) انجام بده. خوردن مواد انرژی زا مثل شیرینی، بادام، پسته، گردو، سبزیجات، میوه جات و غیره در هنگام استراحت فراموش نشود. البته از خوردن نوشیدنی های کافئین دار جدا خودداری کنید. استراحت کلی در پایان مرحله ی خواندن و بعد از مرور فرعی اول صورت می گیرد. برای مثال قرار است که در بازه ی زمانی ۸ تا ۱۱ زیست بخوانی، ساعت ۱۰ و نیم خواندن زیست را تمام کنید، بعد مرور فرعی اول را انجام بدهید و پس از آن بروید سراغ استراحت کلی ساعت ۵۵/۱۰ دقیقه برگرد چون قرار است یک مرور دیگر هم قبل از شروع درس بعدی انجام بدهید.

مرور دوم (چشم بسته): خب استراحت کلی تمام شد؟ الان نوبت چیه؟ باید بروید سراغ خواندن درس بعدی؟ نه صبر کنید. یک مرور دیگر برای آن ۱۰ صفحه از زیست که خواندید داریم. گفتیم برای آن ۱۰ صفحه از زیست که امروز خواندید یعنی این مرور مثل مرور اول مخصوص سهم خوانده شده ی الان است. پس قبل از اینکه بروید سراغ مطالعه ی درس بعدی، این ۱۰ صفحه را مرور کنید. به این شکل که چشمانتان را میبندید و در ۵ دقیقه همه ی چیزهایی که در آن ۱۰ صفحه خواندید را در ذهنتان مرور میکنید.

پس از انجام این مرور بعد از استراحت کلی و قبل از شروع به خواندن درس بعدی هست. همچنین مخصوص آن قسمت از منبع اصلی خواهد بود که الان خواندید.

توجه: فقط یادتان باشد اگر در حین مرور دیدید یک مطلبی فراموشتان شده و در ذهنتان میاید، چشمتان را باز نکنید و بروید آن مطلب را ببینید و دوباره چشمتان را ببندید… این کار اشتباه است… ولی خب شاید مطالبی را فراموش کرده باشید که بعضی ها را بدانی و بعضی ها را ندانی که فراموشت شده، چاره چیست؟ در ۲ دقیقه، منبع اصلی را دوباره ورق بزنید. با این کار مطالبی که در حین مرور یادت نمیامد و خلاشان را حس میکردی را در جزوه میبینید و اینبار در ذهنت میرود و هیچ وقت فراموش نمی شود…

تا به اینجا مرورهای فرعی بصورت فشرده انجام شدند… بازه ها را کمی بلندتر می کنیم… فقط این مرور که گفتیم برای تک تک درسهایی که امروز قرار است بخوانید، انجام بدهید… تا برسیم به شب که در مقاله بعدی ادامه مطلب را توضیح خواهم داد.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)