تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
مسابقه_ی_سرعت_یا_پرش_از_موانع!

مسابقه ی سرعت … یا پرش از موانع!

سختی ها و مشکلات می توانند باعث از پا افتادن انسان شوند و وی را شکست دهند، اما باید توجه داشت این موانع به همان نسبت که آثار زیانباری برای افراد دارند، می توانند انسان را قدرتمند و توانمند تر سازند و باعث رشد و موفقیت بیشتر فرد شوند. این نکته ی بسیار مهم همواره از نظر افراد نادیده گرفته می شود و باعث درجا زدن و عقب ماندن بسیاری از انسان ها در مسیر زندگی شان می شود. حتما می پذیرید که تمام افراد دارای مشکلات بزرگ یا کوچک در زندگی شان هستند. این حقیقت را نیز بپذیرید که زندگی بدون این مشکلات ارزش خاصی ندارد. اگرچه مشکلات ممکن است بسیار لازم و ضروری هستند. می توان این گونه گفت که ارزش موفقیت در یک هدف، به سختی مسیری که برای دستیابی به آن طی می شود بستگی دارد. در واقع همین عبور از مسیر سخت و پرپیج و خم است که خاطره ای خوش را برای فرد رقم می زند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم موانع و مشکلات وجود داشته اند و خواهند داشت پس بهترین راه این است که ببینیم چگونه می توانیم آن ها را مدیریت کنیم و با شناخت کافی از دشواری ها، استراتژی مناسب برخورد با موانع را مشخص کنیم. برای این کار، قبل از هر اقدامی باید تا آنجا که می توانیم از آرامش برخوردار باشیم. اگر خود را ناتوان فرض کنیم و ترس و اضطراب را چاشنی نقاط ضعف مان نماییم. قطعا نمی توانیم مشکلی را برطرف سازیم. زیرا ناآرام بودن درون، مشکلی بر مشکلات مان خواهد افزود. دو داوطلب آزمون سراسری در یک روز مشابه شروع می کنند، از این دو، به دلیل وضعیت نه چندان مطلوب در سال های قبل از همان آغاز مسیر با اضطراب فراوان مسیر آماده سازی را طی می کند. اما داوطلب دیگر وضعیت نامطلوب سال های قبل خود را عاملی می بیند که در نتیجه ی عدم برنامه ریزی اتفاق افتاده است و تایید می کنید که داوطلب دوم نتیجه ی بهتری در آزمون سراسری کسب خواهد کرد.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث مغلوب شدن افراد در برابر موانع و مشکلات می شود، این است که به خودشان اجازه می دهند پیش بینی کنند که نمی توانند راهی برای حل این موانع و مشکلات پیدا کنند از این رو باید اذعان کرد که آنها محکوم به شکست خواهند شد. در حالی که یکی از بهترین راه ها برای غلبه بر مشکلات و موانع این است که بیاموزیم چگونه خود را باور کنیم. خود را دست کم نگیریم و موفقیت مان را باور داشته باشیم.

یکی دیگر از راهکارهایی که می تواند باعث عبور از موانع و مشکلات شود شناسایی دقیق موانع و مشکلاتی است که مقابل مان قرار دارند. با شناسایی دقیق می توانیم برای برطرف کردن و عبور از این موانع و مشکلات تصمیمی درست بگیریم حال آن که اگر در شناخت موانع و مشکلات سطحی عمل کنیم و علل به وجود آمدن آن ها را درست تشخیص ندهیم، راه حل مناسبی برای عبور از موانع و مشکلات نمی توانیم تعیین کنیم. پس مشکلات خود را بشناسید، راه رفع آن ها را بجویید و با آرامش و اطمینان در مسیر موفقیت گام بردارید.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)