تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷
مقالات اعتماد به نفس شماره ۵

مقالات اعتماد به نفس: شماره ۵

نشانه های اعتماد به نفس متعادل چیست؟

کسی که اعتماد به نفس متعادل دارد، اهل تکبر نیست، آدمی نیست که غرور داشته باشد یا بخواهد توانایی های خود را به رخ بکشد و واقعاً فرد بسیار متواضعی است. تعداد افرادی که اعتماد به نفس متعادل و واقعی دارند خیلی زیاد نیست، ولی کسانی که به طور کلی ضعفشان زیاد مانع فعالیت های آن ها نمی شود و در زندگی شان دخالت چندانی نمی کند؛ یعنی اگر در زمینه هایی خود را خیلی قبول نداشته باشند، دید منفی و خود انتقادی مانع فعالیت هایشان نمی شود و آنان را از ادامه دادن روند عادی زندگی باز نمی دارد.

افراد متکی به نفس یا دارای اعتماد به نفس متعادل، شناخت درستی از خود دارند، نقاط ضعف و قدرت خود را می دانند، برای رفع آن ها تلاش می کنند و احساس کوچکی و حقارت نمی کنند. استقلال عمل دارند، مسئولیت پذیرند، پیشرفت گرا هستند، جدی و سخت کوش اند، ناکامی را می پذیرند، برای خود حرمت و احترام قائل اند و در زندگی خود و دیگران نقش بسیار موثری ایفا می کنند.

این افراد از نقطه ضعف های خود اطلاع دارند و خیلی خوب می توانند نظر و انتقاد دیگران را گوش کنند و بپذیرند و بعد هم در قبال آن انتقاد، روی کارهای خود فکر می کنند و حتی خود را تغییر می دهند. آن ها از شکست خوردن ناراحت نمی شوند، نه اینکه خوشحال باشند، بلکه می پذیرند که شکست خورده اند و از تجربه ی آن شکست برای قدم ها و تلاش های بعدی خود استفاده می کنند. هیچ گاه از اینکه مورد انتقاد و سرزنش قرار بگیرند احساس ناراحتی نمی کنند.

افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند می توانند با دیگران بحث کنند، اشتباه خود را می پذیرند و بیان هم می کنند که اشتباه کرده اند. از این که بگویند ”من نقطه نظرم عوض شده یا این گفتار شما باعث شده من یک دید جدید پیدا کنم“ هیچ مشکلی ندارند. این افراد خیلی پشتکار دارند، به راحتی تسلیم مشکلات نمی شوند، همیشه فکر می کنند اگر مشکلاتی پیش آمده حتماً راه حلی دارد و اگر در اجرای یک راه حل شکست بخورند، دنبال راه حل دیگری می گردند. همیشه فکرشان خلاق است و می تواند مسائل را از جنبه های مختلف ببینند یا راه حلی برای مشکلات پیدا کنند.

کسانی که اعتماد به نفسشان متعادل است به تفاوت های فردی اعتقاد دارند و همه را به یک چشم نگاه نمی کنند. وقتی افراد را با هم مقایسه می کنند، به تفاوت آن ها توجه می کنند و کاملاً می پذیرند که هر کس ویژگی های خاص خودش را دارد و باور دارند که نمی توان با همه ی انسان ها به یک شکل رفتار کرد. اعتقاد دارند که همه ی افراد دارای ارزش ها و قابلیت هایی هستند که کافی است روی آن ها کار شود تا به سطح بیایند و شکوفا شوند. این افراد توانایی خندیدن دارند،خندیدن به هر چیزی که در زندگی پیش می آید. آن ها مسائل را آن قدر جدی نمی گیرند که فکر کنند دیگر بدتر از این نمی تواند وجود داشته باشد، خیلی راحت تر با مسائل کنار می آیند. این افراد مانند افراد با اعتماد به نفس پایین به دنبال کمال گرایی مفرط نیستند؛ یعنی هیچ وقت دید افراطی به مسائل ندارند و به هیچ طریقی هم سعی نمی کنند که خودشان را با دیگران مقایسه کنند.

برای تشریح بهتر نشانه ها و خصوصیات افرادی که اعتماد به نفس متعادل دارند می توان از هرم مزلو استفاده کرد. مازلو نیازهای افراد را در چند طبقه تعریف می کند و می گوید: در ابتدا وقتی که ما به دنیا می آییم یک سری نیازهای زیستی داریم و همین طور که رشد می کنیم نیازهایمان خیلی به رأس هرم نزدیک می شوند. هر چند بسیاری از افراد ممکن است در همان طبقه ی چهارم و پنجم بمانند و به قله نرسند.

در کف هرم، کودکان قرار دارند که به خوراک و پوشاک و مسکن نیاز دارند. در طبقه ی سوم این هرم افرادی قرار دارند که احساس می کنند همین که مورد توجه دیگران باشند، به دیگران مهر بورزند و دیگران هم آنان را دوست داشته باشند، کافی است و از این موقعیت احساس رضایت می کنند. در طبقات بالاتر افرادی هستند که به یک نوع خاصی از زیبایی شناسی و به سطحی از یادگیری رسیده اند که برای احساس رضایت کردن به مسائل فراتری نیاز دارند؛ و در قله هرم افراد ”خود شکوفا“ قرار دارند.

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)