تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

زبان انگلیسی درسی است که در آزمون سراسری نسبت به سایر دروس از میانگین بالاتری برخوردار است، از این رو برای عقب نیفتادن از سایر رقبای تان باید توجه خاصی به این درس داشته باشید…

من،_آزمون_سراسری،_زبان_انگلیسی!

از هیچ پرسش زبان ترسی نداشته باش

زبان انگلیسی درسی است که در آزمون سراسری نسبت به سایر دروس از میانگین بالاتری برخوردار است، از این رو برای عقب نیفتادن از سایر رقبای تان باید توجه خاصی به این درس داشته باشید. این درس خلاف درس عربی کاملاً لغت محور است. به طوری که به جز پرسش های مربوط به قواعد (گرامر) سایر پرسش ها کاملا لغت محور هستند. اگر چه با دانش بالای لغت پاسخ گویی به پرسش های بخش گرامر نیز بسیار راحت تر می شود. از این رو برای کسب درصد بالا باید بر لغات کتاب های سوم و چهارم دبیرستان به صورت مستقیم و نیز لغات کتاب دوم دبیرستان به صورت غیر مستقیم و حاشیه ای کاملا مسلط باشید. اگر چه منبع پرسش ها در آزمون سراسری کتاب انگلیسی پایه های سوم و چهارم دبیرستان هستند، اما حتماً کتاب انگلیسی پایه ی دوم را هم مطالعه کنید.

در سال های اخیر بیش ترین تأکید روی لغت و درک مطلب است. پس داشتن دایره ی لغات وسیع، ضروری ترین توصیه ی ما به شماست.

هر کتاب شامل چهار بخش گرامر، لغت،cloze  وreading است. درصد بالایی از داوطلبان در دو بخش ابتدایی بدون مشکل خاصی پرسش ها را پاسخ می دهند اما زمانی که به دو بخش بعدی (cloze test و reading ) می رسند، با دستپاچگی خاصی به سراغ پرسش ها می روند و اغلب به بهانه هایی هم چون وقت گیر بودن پرسش ها از پاسخ گویی آن ها خودداری می کنند. در حالی که با کسب مهارت های لازم در این زمینه می توانید به سادگی به این دو بخش پاسخ دهید و نمره ی بالایی را تصاحب کنید و از تراز قابل قبولی برخوردار شوید.

در چند سال اخیر آزمون سراسری حاوی ۲ متن (reading ) شده اند که هر کدام دارای ۵ پرسش است. پس واقعا ارزش دارد که روی این قسمت سرمایه گذاری نمایید. اشتباهی که اکثر داوطلبان در مورد این قسمت انجام می دهند این است که بر اساس یک تفکر غلط، می پندارند برای جواب دادن به این پرسش ها باید معنی تمام لغات در متن را بلد باشند. البته کتمان نمی کنیم که هر چه دایره لغات داوطلب بیش تر باشد، موفقیت او در پاسخ گویی این بخش بیش تر خواهد شد؛ اما نکته این جاست که حتی تسلط قابل قبول به لغات کتاب درسی هم برای پاسخ گویی به پرسش های این بخش کافی است.

یک راهکار عملی و ساده

پرسش های این بخش معمولاً به چند دسته ی زیر تقسیم می شوند:

الف) پرسش هایی که:

  • هدف از طرح آن ها صرفا خواستن فقط معنی یک کلمه در متن یا متضاد آن کلمه یا معنی نزدیک به آن است.
  • پرسش هایی که به ضمیری اشاره می کند و از چیزی که ضمیر بر آن دلالت می کند پرسش می شود.

برای این دو گونه پرسش فقط کافی است یک خط قبل و یک خط بعد از آن کلمه (یعنی جمله ای که کلمه در آن قرار دارد) را مطالعه نمایید. با مطالعه ی این دو خط در اغلب مواقع می توانید به این پرسش ها پاسخ داد.

ب)پرسش هایی که:

جمله ای را به صورت ناقص می دهند و کامل کردن آن را می خواهند. شما باید براساس متن، ادامه ی جمله را کامل کنید.

برای این پرسش ها پیشنهاد می شود چند کلمه ی مهم در پرسش را در نظر بگیرید و آن ها را در متن بیابید و باز دو خط قبل از آن را مطالعه کنید و به سادگی با کمک متن، عبارت پرسش را کامل کنید.

ج) پرسش هایی که:

تشخیص دادن درست یا غلط بودن پرسش از داوطلب خواسته می شود و برای این تشخیص باید داوطلب به متن تسلط مناسب داشته باشد.

نکته ای که در این نوع پرسش ها نهفته است. باید بدانید شما نیازی ندارید به تمام کلمات موجود در متن تسلط داشته باشید. همواره در متون کلمات پیچیده ای وجود دارند که به عمد در متن قرار داده شده اند تا شما را ناامید و گمراه کنند. این گونه کلمات فقط در پرسش ها مطرح می شوند و اغلب در متن وجود ندارند. لازم است با تمرین زیاد در این بخش به سطحی از توانایی برسید که معنی کلمه ی مورد نظر را با توجه به معنی کلی متن، حدس بزنید.

پیشنهاد می کنیم پاسخ گویی هر شب یک درک مطلب را در برنامه ی مطالعاتی خود بگنجانید و به انجام آن پای بند باشید.

سعی کنید از روش هایی که در این مقاله گفته شده است استفاده کنید و انجام آن ها را با تمرین زیاد برای خودتان درونی کنید.

این کار از یک سو تسلط شما را به پاسخ گویی درک مطلب افزایش خواهد داد و از سوی دیگر سبب افزایش سرعت عمل شما در آزمون سراسری خواهد شد. علاوه بر این ها دانش زبان انگلیسی و نیز دایره ی لغت تان نیز گسترده خواهد شد.

 

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)