تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
۷۷۷۷

من.. خرداد.. آزمون جامع..!

با جدی تر شدن رقابت داوطلبان آزمون سراسری در دهه ی اخیر، نقش آزمون های آزمایشی در موفقیت آنان بسیار پررنگ شده است. اکنون نمی توانید داوطلبی را پیدا کنید که در اصل مفید و بلکه لازم بودن آزمون های آزمایشی تردید داشته باشد. بدون شک کسب مهارت های لازم برای موفقیت در آزمون سراسری از طریق آزمون های آزمایشی حاصل می شود.

استرس جلسه ی آزمون یکی از موضوعات مهمی است که در سال اخیر به برکت حضور در آزمون های آزمایشی از شدت آن کاسته شده است و داوطلبان کمتری به این عارضه مبتلا می شوند. در سال های نه چندان دور، بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری در جلسه ی آزمون این عارضه را تجربه می کردند. چنین موقعیتی سبب می شد که داوطلبان نتوانند از تمام داشته ها و معلومات خود استفاده کنند.

شرکت در آزمون های آزمایشی علاوه بر کاهش استرس جلسه ی آزمون، نتایج دیگری نیز مانند: فراگیری مهارت های آزمون دادن، مدیریت زمان، رقابت سازمان یافته و … به همراه داشته باشد.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری آزمون سراسری و اتمام مراحل مربوط به مطالعه ی دروس، شاهد برگزاری آزمون های آزمایشی به صورت جامع هستیم. اهمیت این آزمون ها برای داوطلبان به مراتب بیش تر از آزمون های آزمایشی معمول است. به همین دلیل اغلب داوطلبان می کوشند تا در بهترین و مطمئن ترین آزمون شرکت نمایند. حتی عده ای برای از دست ندادن فرصت و امکان یادگیری بیش تر، تلاش می کنند تا در آزمون های جامع بیش تری شرکت داشته باشند. ویژگی هایی نظیر: تعداد زیاد شرکت کننده، کیفیت پرسش های طرح شده، میزان تشابه پرسش های آزمون جامع به آزمون سراسری، تشابه چیدمان آزمون جامع یا آزمون سراسری، نحوه ی برگزاری آزمون و … از مواردی هستند که داوطلبان بر اساس آن ها آزمون جامع مورد نظرشان را انتخاب می کنند.

بررسی ها، نظر سنجی ها، اظهارات اساتید و داوطلبان و … حکایت از تشابه بسیار نزدیک آزمون های گزینه دو با آزمون سراسری دارد. دلایل چنین تشابهی پیچیده نیستند. وقوع این تشابه محصول نوع نگاهی است که مؤسسه گزینه دو به آزمون های آزمایشی و آزمون های جامع دارد. مؤسسه گزینه دو اصرار دارد که پرسش های آزمون های آزمایشی گزینه دو این نکات را دریافته اند و این نوع نگرش و نگاه را در طراحی های خود اعمال می کنند. این همان نگاهی است که در آزمون سراسری نیز وجود دارد.

اما عده ای از داوطلبان عنوان می کنند که آزمون های آزمایشی موجب افت روحیه ی آن ها در روزهای آخر می شود و از همین رو از شرکت در آزمون های آزمایشی سر باز می زنند. همین دیدگاه ناامیدانه ی این گروه از داوطلبان موجب نتیجه ی نامطلوب در آزمون سراسری خواهد شد. آنان خود را قبل از آزمون شکست خورده می پندارند و به دلیل عدم اعتماد به نفس، حاضر نمی شوند خود را به صورت کامل در یک آزمون آزمایشی بسنجند. در حالی که صرف شرکت در آزمون های جامع موجب افزایش اعتماد به نفس آنان خواهد شد.

نکته ی مهم این است که آزمون های آزمایشی، صرفاً برای آزمایش طراحی شده اند ! ! ! پس از درگیری بیش از حد خود با نتیجه ی آن باید پرهیز کرد. تصور کنید در یک بازی فوتبال دوستانه قبل از جام جهانی، تیم پیروز سر از پا نشناسد و بعد از آن برد به تمرین نپردازد و صرفاً با روحیه ی کسب شده به خاطر پیروزی در بازی دوستانه به استقبال جام جهانی برود و از طرف دیگر، تیم بازنده نیز انگیزه ی خود را از دست بدهد و به دلیل این تضعیف روحیه به تمرین نپردازد. جالب است که در هر دو صورت نتیجه ی کار دو تیم باخت نهایی خواهد بود. موفق ها کسانی هستند که از آزمون های شان درس می گیرند و تا آخرین لحظه تمرین و تکرار را فراموش نمی کنند.

 

 

گ.۲

 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)