تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

علاقه‌مندان به دنیای نجوم و کهکشان به خوبی اطلاع دارند در تاریخ ۶ فوریه سال جاری میلادی در یک رخداد تاریخی که نزدیک به صدها میلیون نفر به‌طور زنده شاهد آن بودند موشک Falcon Heavy با موفقیت به فضا پرتاب شد. اما این پروژه چرا تا به این اندازه مهم بوده و مورد توجه رسانه‌های سراسر جهان قرار گرفته است؟

۴ اسپیس ایکس با موفقیت موشک فالکون هوی را به فضا پرتاب کرد

راکت فالکون هوی که در تاریخ ۶ فوریه (۱۷ بهمن) به فضا پرتاب شد مجهز به یکی از قدرتمندترین سامانه‌های فنی و محاسباتی بود که تا به امروز طراحی شده است. این راکت پنج میلیون پوندی در میان انبوهی از دود و با صدایی رعدآسا زمین را به مقصد مریخ ترک کرد. در فیلم‌های انتشار یافته مشاهده می‌کنید این راکت را سه تقویت‌کننده قدرتمند که قابلیت استفاده مجدد دارند پشتیبانی می‌کنند. تقویت‌کنندهایی که انرژی لازم برای فرستادن اتومبیل تسلا (رودستر) به همراه آدمکی که لباس فضایی بر تن کرده بود (و به Starman مشهور بود) را تامین کرده تا این موشک مسیر خود به سمت مدار سیاره مریخ را با موفقیت طی کند. مهم‌ترین دغدغه ایلان ماسک، بنیان‌گذار اسپیس‌ایکس این بود که ممکن است این موشک با نیرویی معادل یک میلیون هشتصد کیلوگرم مواد منفجره از نوع TNT یکبار دیگر تجربه تلخی که چند سال پیش به وجود آمده بود را تکرار کرده و منفجر شود.

۴ اسپیس ایکس با موفقیت موشک فالکون هوی را به فضا پرتاب کرد

اما روز سه‌شنبه همه چیز خوب پیشرفت و این موشک با موفقیت توانست از ایستگاه فضایی جان اف کندی و از روی سکوی ۳۹A با موفقیت بلند شود. سکویی که در سال ۱۹۶۹ برای اولین بار به منظور ماموریت ماه مورد استفاده قرار گرفت. پیش از پرتاب موفقیت‌آمیز این موشک الون ماسک در توییتر نوشت: «این یک پرتاب حیرت‌انگیز خواهد بود، ما برای آن‌که اطمینان حاصل کنیم همه چیز خوب پیش‌ می‌رود، برنامه خود را با نیم ساعت تاخیر آغاز می‌کنیم تا ورزش باد به حد مطلوب برسد.»

۳ اسپیس ایکس با موفقیت موشک فالکون هوی را به فضا پرتاب کرد

پس از پرتاب موفقیت‌آمیز این راکت و قرار دادن ماشین قرمز رنگ ورزشی در مدار موردنظر ایلان ماسک در کنفرانس مطبوعاتی حضور پیدا کرد و اعلام کرد: «بدون شک این هیجان‌برانگیزترین تجربه‌ای بود که تا به امروز داشته‌ام. پرتاب موفقیت‌آمیز Falcon Heavy به من نشان داد که موضوعات به ظاهر دیوانه‌وار می‌توانند به واقعیت تبدیل شوند. بدون اغراق باید بگوییم هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم در این راه موفق شویم.»

۸ اسپیس ایکس با موفقیت موشک فالکون هوی را به فضا پرتاب کرد

در حالی که ما شاهد یک پرتاب آزمایشی برای فالکون هوی بودیم، اما اسپیس ایکس هدف از این پرتاب را قرار دادن رودستر در فاصله ۲۵۰ میلیون مایل دورتر از زمین اعلام کرده است. در این سفر دوربین‌ها و حس‌گرهایی در بخش بالایی موشک قرار گرفتند تا جزییات این پرتاب و لحظات حساس را ضبط کرده و برای زمین ارسال کنند. پرتاب این راکت به فضا همراه با محوله آن و قرار دادن موفقیت‌آمیز این محوله در فضا از طریق فالکون هوی که تک موتوره بود، رویکردی است که در ماموریت‌های دیگر نیز شاهده آن خواهیم بود. آقای ماسک بر این باور است که اسپیس ایکس می‌تواند به زودی فالکون دیگری را به فضا پرتاب کند. ماسک یک روز قبل از پرتاب  این راکت در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «موتورهای مرحله اول یکسان هستند، همچنین از تقویت‌کنندهای معمولی در این زمینه استفاده شده است. این تقویت‌کننده مرکزی است که نقش کلیدی را در این زمینه بازی می‌کند.»

۷ اسپیس ایکس با موفقیت موشک فالکون هوی را به فضا پرتاب کرد

اسپیس ایکس در شرایطی ایستگاه Pad 39A را از ناسا اجاره کرده بود که آقای ماسک نگرانی زیادی در خصوص پرتاب داشت. او در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: «اگر این موشک منفجر می‌شد، طبعات این انفجار بسیار زیاد بود. با خود می‌گفتم اگر قرار است این برنامه با مشکل روبرو شده و شکست بخورد، بهتر است این اتفاق در حین ماموریت و نه در ایستگاه کندی به وجود آید.» اما پرتاب موفقیت‌آمیز این موشک همراه با رودتسر ماسک و آن هم در شرایطی که آهنگ فیلم یک ادویسه فضایی از آن به گوش می‌رسید نه تنها برای همگان شگفت‌آور بود، بلکه برای خود آقای ماسک نیز ارسال این محموله به فضا عجیب بوده است. اما تقریبا همه فیزیک‌دانان جهان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که پرتاب موفقیت‌آمیز فالکون هیوی که هر پرتابش نزدیک به ۹۰ میلیون دلار هزینه دربردارد، بدون شک زمینه‌ساز شکل‌گیری عصر جدیدی در صنعت هواو فضا خواهد شد.

۶ اسپیس ایکس با موفقیت موشک فالکون هوی را به فضا پرتاب کرد

جالب است که آقای ماسک در کنفرانس خبری خود اظهار داشت: «این پرتاب موفقیت‌آمیز نشان داد که ما در حال ورود به عصری هستیم که قادر هستیم محموله‌های فوق سنگین را نیز به فضا ارسال کنیم. این موفقیت بزرگ نشان داد که بازی برای سایر موشک‌های سنگین وزن رو‌به‌اتمام است.» نکته قابل توجهی که در ارتباط با فالکون هیوی وجود دارد به هزینه‌های کم این موشک و تقویت‌کننده‌های ۱۳۴ فوتی آن باز می‌گردد که هر یک از آن‌ها ده‌ها میلیون دلار هزینه در بر داشته‌اند. دو تقویت‌کننده‌ای که در موشک جدید به‌کار گرفته شده‌اند با موفقیت توانستند روی ایستگاه‌های تعبیه شده فرود آیند. اما تقویت‌کننده مرکزی که قرار بود روی یک سکوی دریایی واقع در اقیانوس اطلاس روی جایگاه مربوطه فرود آید موفق نشد این‌کار را انجام دهد و با سرعت ۳۰۰ مایل بر ساعت با سطح آب برخورد کرد. این تقویت‌کننده به واسطه عدم وجود نیروی محرکه لازم و به واسطه مشکلی که برایش به وجود دو پروانه مربوط به سکوی دریایی خود را نابود کرد و در نتیجه سکوی مورد نظر مملو از قطعات ریز و درشتی شد که این خرابی را به همراه آورد.

ماسک در این ارتباط گفته است: «این یک صحنه جذاب مشابه با آن چیزی است که در فیلم‌ها مشاهده می‌کنید. به واسطه آن‌که دوربین منفجر نشده است، ما می‌توانیم در آینده صحنه‌های مربوط به این حادثه را به شما نشان دهیم. اسپیس ایکس به هیچ عنوان در نظر نداشت از سه تقویت‌کننده فوق استفاده مجدد کند، اما سرانجام تصمیم گرفتیم در مکانی دیگر از این دو تقویت‌کننده دومرتبه استفاده کنیم.»

۵ اسپیس ایکس با موفقیت موشک فالکون هوی را به فضا پرتاب کرد

ماسک در این ارتباط گفته است: «این یک صحنه جذاب مشابه با آن چیزی است که در فیلم‌ها مشاهده می‌کنید. به واسطه آن‌که دوربین منفجر نشده است، ما می‌توانیم در آینده صحنه‌های مربوط به این حادثه را به شما نشان دهیم. اسپیس ایکس به هیچ عنوان در نظر نداشت از سه تقویت‌کننده فوق استفاده مجدد کند، اما سرانجام تصمیم گرفتیم در مکانی دیگر از این دو تقویت‌کننده دومرتبه استفاده کنیم.»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)