تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
مکمل ها ۴

مکمل ها (۴)

ویتامین E

این ویتامین شامل گروهی از مواد شیمیایی است که به آن ها توکوفرول می گویند. ویتامین E به شکل روغن های زرد رنگ و جز ویتامین های محلول در چربی است. یعنی کبد می تواند این ویتامین را در خود ذخیره کند تا در هنگام نیاز مصرف کند. یکی از وظایف ویتامین E محافظت از غشا سلولی است. با این عمل ویتامین E باعث مقاوم شدن سلول های بدن در برابر عوامل مخرب می گردد. این محافظت شامل تمام سلول های بدن از گلبول های قرمز تا سلول های پوست می شود.

یکی دیگر از نقش های اصلی این ویتامین، عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی است که با مواد تولید شده در اثر استرس های داخلی و محیطی و رادیکال های آزاد ناشی از انواع آلودگی ها مقابله می کند.

کم خونی، ضعف و گرفتگی عضلات، ریزش مو و یا نازک شدن موها، ایجاد لکه های تیره بر روی پوست، چین و چروک های پوستی و پیری زودرس پوست، گاه قدرت ایمنی بدن، ابتلای مکرر به عفونت ها، سرگیجه و افت فشار از علائم این ویتامین هستند.

ویتامین E ردر روغنهای گیاهی، مغز دانه ها، زرده تخم مرغ، یافت میشود. مکملهای ویتامین E معمولا در دوزهای ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰ و ۱۰۰۰ واحدی تولید و عرضه می شوند. با توجه به زندگی امروزی به ویژه شرایط زندگی در کلان شهرها از تغذیه گرفته تا آلودگی هوا مصرف ۲ بار در هفته ویتامین E برای افراد توصیه می شود. بهتر است این مکمل همراه غذا مصرف شود.

مصرف بیش از حذ این مکمل می تواند باعث بروز عوارضی مانند:

آسیب به کبد، ایجاد اختلال در انعقاد خون، کاهش ذخائر ویتامین K ، خونریزی داخلی، سرگیجه، ضعف، تهوع و افزایش فشار خون شود.

نکته بسیار مهم در رابطه با تمام مکمل های ویتامینی این است که:

بیشتر از این ویتامین ها از منابع اصلی طبیعی استخراج می شوند و اگر هر فردی در برنامه غذایی خود هرم غذایی را رعایت کند، به اندازه کافی به بدن خود ویتامین می رساند، مگر این که به دلیل عدم جذب بدن و یا بیماری که نیاز بدن به ویتامین ها را بیشتر می کند و یا افزایش نیاز به دلیل افزایش رشد یا سو جذب، فرد مجبور به استفاده از مکمل های ویتامینی شود؛ در غیر این صورت مصرف خود سرانه ویتامین ها نه تنها برای سلامتی مطلوب نیست، گاهی عوارض جبران ناپذیری نیز در پی خواهد داشت.

همچنین بسیاری از ویتامین ها قابل ذخیره شدن در بدن نیستند؛ از این رو می توان گفت؛ که بدن ویتامین های مازاد بر نیاز خود را به راحتی ذفع می کند و فقط در اینجا ضرر مالی نصیب مصرف کننده خواهد شد.

از طرفی دیگر در مورد ویتامین های محلول در چربی احتمال مسمومیت در صورت مصرف مکمل های مولتی ویتامین نیز وجود دارد.

پس افراد عادی در شرایط معمولی با تغذیه ی سالم و متنوع نیازی به این مکمل ندارند، تنعا در صورت انجام آزمایش ها و تایید کمبود ماده معدنی یا ویتامینی خاص در بدن، مصرف انواع مکمل تجویز می شود، پس از مصرف خود سرانه و بی رویه هر نوع مکمل غذایی خودداری کنید.

 

 

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)