تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
نحوه انتخاب هدف در مطالعه

نحوه انتخاب هدف در مطالعه:

فاصله بین رویا و رسیدن به موفقیت، فقط و فقط تلاش بدون وقفه هست. البته تلاشی که در مسیر صحیح باشد نه هر تلاشی. خیلی از ماها وقتی برای رسیدن به هدفی تلاش می کنیم اولش خیلی خوب و پر انرژی شروع می کنیم که چی می خواستیم و خودمون راضی به اهداف کوچک و کوچک تر می کنیم و در نهایت همیشه در حسرت رسیدن به اهدافمون می مونیم. علت اصلی این موضوع انتخاب نامناسب هدف هست که در ادامه راجع به اون باهاتون صحبت میکنیم.

انتخاب کورکورانه دانشگاه و رشته به عنوان هدف

وقتی میخواهی درس بخوانی یادت باشه بدون هدف خوندن درست مثل آب توی هاون کوبیدن هستش. حالا احتمالا می گید که من هم هدف دارم و میخواستم رشته X در دانشگاه Y قبول بشم. اما آیا این انتخاب هدف درست هست یا نه؟ اگه نظر منو بخواهی من میگم درست نیست. می پرسی چرا؟ خب در ادامه دلایلش رو می گم:

  • چقد رشته ها را می شناسی؟ و این شناخت چقدر واقعی هست؟ خیلی ها بودند که می گفتند من به غیر این رشته و دانشگاه جایی نمی روم و با تلاششون دقیقا به خواستشون رسیدن اما بعد از گذروندن یک ترم متوجه شدند که اصلا شرایطشون رو دوست ندارند بعدش یا با بی میلی ادامه می دهند یا اینکه انصراف می دهند. بعضی ها با مشورت ها و بررسی هایی که انجام دادند، یک رشته ای خوندن که ظاهرا در ابتدا اصلا علاقه ای نداشتند اما بعد یک ترم، بی نهایت نسبت به موقعیتشون راضی بودند.
  • انتخابی که برای رشته و دانشگاه انجام دادید معمولا بدون تعصب و توجه به حرف دیگران نیست. یعنی خیلی اوقات دانش آموزان به رشته هایی علاقه دارند که پدر و مادرانشان یا سایر بستگانشان علاقه داشتند. یا اینکه چون می خواهند بهترین قبولی بین دوستان و آشنایان داشته باشند و رشته آن ها اصطلاحا دهن پر کن باشد انتخابش می کنند.
  • یک درصد هم فکر کنیم خدای ناکرده، خدای ناکرده و بازم خدای ناکرده آن رشته و دانشگاه قبول نشید خب بعدش می دونید چه حس بدی نسبت به رشته و دانشگاه جدیدتون دارید؟ اصلا روتون میشه در جمع معرفیش کنید و به رشته و دانشگاهتون افتخار کنید؟ به نظرم جواب نه خواهد بد.
  • هر سال رشته هایی جدید اضافه می شوند که نمی دونید چقدر می توانند شگفت آور باشند.

حالا سوالی که مطرح می شود این هست که خب حالا بدون هدف درس بخوانیم؟

قطعا جواب منفی خواهد بود. پس هدفگذاری مان چی باید باشد؟

نحوه صحیح انتخاب هدف

بهترین روشی که می توانید از آن استفاده کنید این هست که اهدافتون به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید. اهداف کوتاه مدت اهدافی هستند که شما باید حداکثر تا یک ماه به آن ها برسید. اهداف میان مدت را حداکثر باید تا ۶ ماه و اهداف بلند مدت را هم تا ۱ سال و یا بیشتر به آن ها برسید. برای اهداف کوتاه مدت پیشنهاد میکنم که در یک بازه زمانی ۳۰ روزه هر روز ۵ دقیقه به زمان مطالعه تان اضافه کنید یا اینکه هر روز میزان کیفیت مطالعه را افزایش دهید.

برای اهداف میان مدت پیشنهاد میکنم که حجم مشخصی از کتاب هایتان را به اتمام برسانید. مثلا خودتان بگویید که من تا پایان ۶ ماه بعد باید ۵۰ درصد مباحث پوشش داده باشم و برای اهداف بلند مدتتان هم پیشنهادم این است که با توجه به شرایطی که دارید برای خودتان اهدافی مانند رتبه مدنظر در کنکور که با آن حق انتخاب دست شماست را داشته باشید.

تمام تلاشتان را بکنید که هر شب وقتی می خواهید بخوابید از فعالیت و تلاش روزانه تون راضی باشید و با خودتان بگویید که اگر امروز دوباره تکرار شود من بیشتر از آن چیزی که امروز تلاش کردم نمی توانم تلاش کنم و این حس فوق العاده را در یک هفته داشته باشید آن موقع هفتتون بهترین بوده و با داشتن هفته های خیلی خوب قطعا یک ماه خوب خواهید ساخت و ماه های خوب هم کنار هم یک سال خوب برایتون رقم میزند. در مسیر تلاش کردنتون اینقدر به نتیجه فکر نکنید. نتیجه دست خداوند منان هستش اما ما فقط باید تمام تلاشمون را بکنیم. خداوند در قرآن کریم فرمودند برای انسان هیچ چیزی به جز سعی و تلاشش نخواهد بود. پس تلاشتان بکنید تا اونجایی که میتونید و یادتون باشه برای توانستن ما هیچ محدودیتی وجود ندارد، هیچ محدودیتی.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)