تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
خلاصه نویسی دروس اختصاصی

خلاصه نویسی دروس اختصاصی

نحوه خلاصه نویسی دروس اختصاصی

خلاصه نویسی نوشتن یک متن در قالبی کوتاه تر است، بی آنکه به مفهوم اصلی آن خللی وارد شود. هدف خلاصه نویسی آن است که خواننده، بدون صرف وقت بر روی جزئیات و نکات کم اهمیت متن، به منظور اصلی متن پی ببرد.

در دروس اختصاصی یا تمرینی مثل دروس ریاضییات، فیزیک، قواعد درسی و سلیر مباحث محاسباتی زیست و شیمی و اقتصاد و …، بیشتر سوالات تستی از مفاهیم درسی طراحی می شود. لذا شاخه بندی عناوین اصلی و فرعی، آوردن فرمول ها، نکات مهم و استثناها در کنار نوشتن یک مورد مثال خوب، می تواند به یک خلاصه مفید ختم شود. حتی شما می توانید این خلاصه خود را در مطالعات بعدی، کامل تر هم نمایید.

ابزار کار

برای خلاصه نویسی علاوه بر ابزارهای رلیجی که هنگام مطالعه نیاز دارید تنها یک ابزار مجزا لازم دارد و آن هم دفترچه یادداشت می باشد. از خلاصه نویسی در برگه های پراکنده و بدون صحافی خودداری نمایید چرا که با گذر زمان حجم یادداشت ها افزایش خواهد یافت و ترتیب آنها به هم خواهد خورد که یافتن و مرتب نمودن آن ها زمان و انرژی زیادی می طلبد و کاری خسته کننده است. می توانید از یک سررسید قدیمی یا دفترچه یادداشت با اندازه مناسب برای این منظور استفاده کنید.

بعد از انجام مراحل زیر می توانید سراغ خلاصه نویسی بروید.

  1. مطالعه یا مرور اجمالی، پیش از اقدام به خلاصه کردن
  2. مشخص ساختن میزان و درصد خلاصه نویسی
  3. مشخص کردن موارد و مطالب اصلی و فرعی، هنگام مطالعه با علامت گذاری.
  4. حذف مطالب غیر عمده و باقی گذاشتن نکات اصلی

یادداشت برداری

اصلی ترین نوع خلاصه نویسی یادداشت برداری می باشد که عبارت است از برداشت کلیدی ترین مفاهیم هر مطلب و ثبت آن در دفترچه ای جداگانه به شیوه ای خاص که در مرورهای آتی کارایی داشته باشد.

هر برگه ی یادداشت برداری شده باید دارای دو ویژگی مهم باشد:

اول این که باید خلاصه و کلیدی باشد. یعنی آن چه که یادداشت می کنید باید حجمی بسیار کمتر از آنچه در متن اصلی موجود است داشته باشد.

دومین ویژگی یادداشت برداری تداعی گر بودن یادداشت هاست یعنی همه آنچه را که پاراگراف و متن قصد انتقال آن را داشت به شما انتقال داده و یادآوری می نماید. به بیان ساده یادداشت ها باید مفید اما مختصر باشند.

چگونه یادداشت برداری کنیم

بهتر است قبل از یادداشت برداری با دو فن علامت گذاری و حاشیه نویسی مطالب مهم را مشخص نمایید. سپس تمام مطالب مشخص شده را بار دیگر مرور کرده و به شکل کلیدی در دفتر یادداشت برداری شما باید شامل تمام نکات اصلی و کلیدی متن باشد تا شما را بی نیاز از مراجعه های بعدی به مطلب بنماید.

بهترین روش

بهترین روش برای یادداشت برداری آن چیزی است که به نام «درخت حافظه»، «شبکه ی مغزی»، «طرح سازمانی» و «نقشه ذهنی» می نامند. طرح شبکه مغزی یا نقشه ذهنی از ساختاری شبیه شبکه های مغزی برخوردار بوده و در به خاطر سپاری مطالب کمک فراوانی می کند. بدیهی است این روش بیشتر برای مطالبی که قابل سازمان دهی می باشند کاربرد بسیار بالایی دارد. روش کار نیز به این شکل است که «تز اصلی» یعنی همان مهمترین و کلیدی ترین نکته کل متن را به شکل افقی در وسط کاغذ نوشته و با شاخه های مختلف «نکات اصلی» را به آن متصل می کنیم و هر نکته اصلی می تواند خود به چندین نکته فرعی و جزیی متصل گردد.

نکات مهم در انجام یک خلاصه نویسی صحیح:

می توان خلاصه نویسی را به کوچک کردن یک عکس بزرگ تشبیه کرد که در عین کوچک بودن، باز کلیات و محتوا و پیام عکس مورد نظر کاملا برای همه واضح و گویا است هر چند دیگر نمی توانیم جزئیات ریز آن را حتی تشخیص دهیم ولی اگر قبلا عکس را در حالت سایز بزرگ دیده باشید حتی جزئیات ریز عکس کوچکتر نیز برای شما قابل درک می شود.

هدف از مثال فوق این است که باید خلاصه شما طوری نوشته شود که حتی با دیدن آن در حجم کم (هنگام مرور) بتوانید سایر نکات فرعی را به هم به یاد آورید. بدون این که مجبور شوید به متن اصلی که به مراتب حجیم تر است، مراجعه شود.

تا حد امکان بعد از مطالعه کامل کتاب و جزوه و حل تست های آموزشی، سراغ خلاصه نویسی بروید و اصرار هم نداشته باشید که در یک جلسه خلاصه شما کامل شود. می توانید برای تکمیل آن از فضای خالی خلاصه هایتان، در مراجعات بعدی استفاده نمایید.

حتما از خلاصه های خود برای مرور در شب و روز قبل از آزمون های آزمایشی استفاده کنید تا با توجه به نتیجه آزمون ها، به میزان کیفیت خلاصه های خود پی برده و برای آینده آن ها را اصلاح یا تکمیل نمایید.

شاخه بندی درختی موضوعات از اصلی به فرعی از بهترین روش ها برای خلاصه نویسی می باشد.

در دروس اختصاصی در کنار موضوعات فرعی به فرمول ها و استثناها هم توجه کنید و با آوردن مثالی، طرز استفاده از فرمول ها و نکات را مشخص نمایید.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)