تاریخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۳۹۸
نقش_خانواده_در_مشکلات_تحصیلی_نوجوانان (۲)

نقش خانواده در مشکلات تحصیلی نوجوانان (۲)

در مقاله قبلی به تعریفی از مشکلات تحصیلی اشاره کردیم و عوامل موثر در ایجاد آن را بیان کردیم، حال می خواهیم در ادامه به دو مشکل مهم که در دوران تحصیل گریبان گیر دانش آموزان و خانواده ها می شود را بررسی کنیم.

فرار از مدرسه یا ترس از مدرسه:

در طول دوران تحصیل، دانش آموزان با روحیات و تفاوت های فردی مختلفی وارد مدرسه می شوند و تنها عده ای از آن ها می توانند این دوران را با موفقیت به پایان برسانند و به اخذ مدرک تحصیلی نائل آیند. در این مسیر، عده ای نیز به هر حال با تکرار واحد دروس خاص موفق به ادامه ی تحصیل می شوند. تنها تعداد معدودی از آن ها به علل مختلف ممکن است در حین تحصیل با مشکلاتی مواجه شوند که این مشکلات مانعی در تحصیل آن ها ایجاد کند. لذا مجبور به ترک تحصیل در سنینی بالاتر و فرار از مدرسه یا مدرسه گریزی در سنین پایین می شوند.

اصطلاحات، فرار از مدرسه، هراس از مدرسه، روگردانی از مدرسه و مدرسه گریزی همگی از نظر ارتکاب عمل با هم وجه اشتراک دارند و آن عدم حضور دانش آموز در مدرسه به صورت غیر موجه است. به عبارت دیگر شامل غیبت های مکرر از مدرسه به صورت غیر موجه است. البته این غیبت های غیر موجه با واکنش و تذکرات مدرسه و خانواده توام می شود. ولیکن فرآیند عمل طوری است که غیبت های ساعتی روزانه، هفتگی به غیبت های ماهانه تبدیل می شود. سپس یکی از اصطلاحات فوق را به خود اختصاص می دهد. در بررسی مسئله غیبت به این نتیجه رسیده اند که مدرسه گریزان به طور متناوب غیبت می کنند. به طوری که پدر و مادرشان از غیبت های آن ها بی اطلاع هستند؛ در حالی که مدرسه هراسان به طور پیوسته و طی دوره های طولانی به مدرسه نمی روند و پدر و مادرشان از این مساله اطلاع دارند. از دیدگاه صاحب نظران فرار از مدرسه یک رفتار غیر اجتماعی و ضد اجتماعی به حساب می آید.

علل فرار از مدرسه. برای پیدا کردن علل و ریشه هایی نظیر فرار از مدرسه در کودکان، نوجوانان و جوانان باید علل و عوامل مختلفی را جستجو کرد که عبارت اند از:

  1. خانواده ی از هم گسیخته: در بعضی از خانواده ها به علت فوت یا جدا شدن والدین از یکدیگر و نبود سرپرست هرج و مرج به وجود می آید و مشاجرات لفظی، نزاع و کشمکش و عدم تفاهم اخلاقی و عقیدتی و رفتارهای خلاف حکم فرما می شود.پ
  2. مردود شدن: مردود شدن در بعضی از واحدهای درسی و مردود شدن که ممکن است به علت ضعف پایه ی تحصیلی و یا افت ناگهانی تحصیل باشد.
  3. بی علاقگی به درس: دانش آموزانی که نسبت به درس بی علاقه هستند نسبت به آینده خود، ناامید و مایوس می شوند و اضهار می دارند که درس را نمی فهمم یا مغزم گنجایش ندارد. می توان از سخنان آنان به این نتیجه رسید که رفتن به مدرسه برایشان بی فایده است. چنانچه دانش آموز را به یک رشته فنی هدایت شود از مدرسه گریزی آن ها جلوگیری می شود.
  4. ترس از تنبیه شدن: تنها بعضی از معلمان با اولیای مدرسه برای تعلیم مطالب آموزشی به دانش آموزان ضعیف یا جلوگیری از شیطنت دانش آموزان به تنبیه بدنی متوسل می شوند که از نظر اخلاقی، دینی و قانونی کاری خلاف است.
  5. بی توجهی والدین نسبت به فرزند: بی توجهی هنگامی که از حد خودش بگذرد دانش آموز مجبور می شود تا با لباس های کثیف، کهنه و با کفش های پاره به مدرسه برود. گاهی نیز بدون توجه به صرف صبحانه و نهار دانش آموز وارد مدرسه می شود.
  6. عدم رفاه مالی: نداشتن وضع مالی مناسب نیز یکی از علل مدرسه گریزی است. گاه به علت نیاز مالی خانواده، دانش آموز مجبور است کار کند لذا کار وی باعث می شود تا وی نتواند سر وقت به کارهای تحصیلی اش بپردازد.
  7. تبعیض قائل شدن: تبعیض قائل شدن بین دانش آموزان به وسیله ی دبیران و سایر کارکنان مدرسه باعث به وجود آمدن فاصله بین آن ها و سایر دانش آموزان می شود.

ادامه دارد…

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)