تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

شاید شما نیز جزو آن دسته از داوطلبانی باشید که در دوران جمع بندی دروس نیم سال اول (زمان امتحانات)، به هر دلیلی نتوانسته اند تمام اقدامات لازم را انجام دهندو در نتیجه تمام دروس را به طور کامل جمع بندی نکرده اید. طبیعتاً با پایان یافتن امتحانات و شروع تدریس سرفصل های نیم سال […]

نگران نیم سال اول هستم!

شاید شما نیز جزو آن دسته از داوطلبانی باشید که در دوران جمع بندی دروس نیم سال اول (زمان امتحانات)، به هر دلیلی نتوانسته اند تمام اقدامات لازم را انجام دهندو در نتیجه تمام دروس را به طور کامل جمع بندی نکرده اید. طبیعتاً با پایان یافتن امتحانات و شروع تدریس سرفصل های نیم سال دوم نیز، فرصت رفع اشکالات و نواقص نیم سال اوّل را نداشته اید.
در این صورت ذهن تان درگیر این موضوع بوده است که وقت برطرف ساختن مشکلات چه زمانی است و چه بسا این تفکرات بر روند مطالعاتی شما نیز تأثیر گذاشته باشد.
معمولاً اغلب چنین داوطلبانی تعطیلات فروردین را زمان مناسب برای برطرف کردن این نواقص می دانند و چون در بازه ی زمانی نوروز باید جمع بندی دروس پایه را انجام دهند، با کمبود وقت مواجه می شوند و به نوعی در دوراهی بین دروس پایه و دروس نیم سال اوّل قرار می گیرند. این گروه در نهایت نه درس پایه را به طور کامل جمع بندی می کنند و نه نواقص دروس نیم سال اوّل شان برطرف می شود.
چاره چیست؟
یادآوری تان می کنم به جز درس عربی در گروه علوم ریاضی و تجربی و نیز درس اقتصاد و روان شناسی در گروه علوم انسانی که ۱۰۰% پرسش های آزمون سراسری مربوط به پایه است در مابقی عناوین آزمون، ارزش دروس پایه به قدری است که با تسلط به آن ها می توانید به طور متوسط به ۶۰% پرسش های آزمون سراسری پاسخ دهید که این مقادیر برای کسب رتبه ای سه رقمی کافی است. پس شما با تسلط بر درس های پایه، می توانید گام بسیار بزرگی برای تضمین موفّقیّت خود در آزمون سراسری بردارید.
البته از این نکته نیز نباید غافل شد که تسلّط بر دروس پایه ی چهارم، بدون درک کامل و دقیق درس های پایه، حاصل نخواهد شد.
از این رو نوروز مناسب ترین زمان برای جمع بندی دروس پایه است. با توجه به این که حجم مباحث پایه بسیار بیش تر از مباحث مربوط به نیم سال اوّل پایه ی چهارم است و از طرفی دیگر زمان در اختیار برای جمع بندی دروس پایه، کمتر از زمان جمع بندی دروس نیم سال اوّل است، به احتمال فراوان شما فقط می توانید دروس پایه را به طور کامل جمع بندی کنید و وقت اضافی برای رفع نقاط ضعف به دروس نیم سال اوّل نخواهید داشت.
به همین دلیل، به شما توصیه می کنم اصلا نگران نباشید. کار شما باید این باشد که در کنار برنامه ی مطالعاتی تعطیلات فروردین، واحدهایی را به مرور مباحثی از نیم سال اول پایه ی چهارم اختصاص دهید که به آن ها تسلّط یافته اند. این کار سبب می شود فرصت اختصاص یافته ی شما در فصل امتحانات گذشته ضایع نشود.
امّا زمان جبران نقاط ضعف مربوط به موضوعات درسی نیم سال اوّل پایه ی چهارم، وقتی است که مدارس و آموزشگاه ها به تدریج کلاس های خود را تعطیل می کنند. این زمان که معمولاً پس از تعطیلات فروردین اتّفاق می افتد، زمان مناسبی است که در طول یک فرصت یک ماهه وقت خواهید داشت تا به رفع اشکال مباحث پایه و درس های نیم سال اوّل پایه ی چهارم بپردازید. به همین جهت اکیداً توصیه می کنم از انجام کارهای احساسی و هیجانی خودداری کنید و از یک برنامه ی منطقی برای رسیدن به اهداف و خواسته های تان سود ببرید.
البته در این فرصت می توانید به تکمیل نواقص احتمالی باقی مانده از دروس پایه ای که در تعطیلات فروردین مطالعه می کنید نیز بپردازید.

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)