تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
Woman Runner Tying Sport Shoes

همت قوی.. روحیه شکست ناپذیر

یکی از عوامل مهم موفقیت در هدف های بلند مدت، داشتن روحیه ی شکست ناپذیری است، لازمه ی برخورداری از چنین قابلیتی، ناامید نشدن از شکست های احتمالی است.

این روزها در فضای مجازی داستانی پند آموز صفحه به صفحه می گردد. اطلاع از این ماجرای واقعی برای شما خالی از لطف نیست.

سرهنگ ساندرس در منزل نشسته بود و روزنامه می خواند. نوه ی چند ساله اش وارد اتاق شد و گفت: پدربزرگ! این ماه برایم یک دوچرخه می خری؟ او که نوه اش را خیلی دوست داشت، گفت: حتما عزیزم و بلافاصله مشغول محاسبه شد. فکر کرد تنها درآمد او ماهی ۵۰۰ دلار حقوق بازنشستگی است که حتی گاهی در تامین مخارج جاری خانه هم ناتوان می شود.

اندیشید شاید بتواند از لابه لای کتاب هایی که پیرامون موفقیت نوشته شده است، مطلب به مفیدی بیاموزد. شروع کرد به خواندن کتاب هایی با موضوع موفقیت. بیش از چند صفحه ای نخوانده بود که جمله ای ذهنش را سخت مشغول کرد.

«قابلیت های تان را روی کاغذ بنویسید»

اندکی تامل کرد و سپس به سراغ قلم و کاغذ رفت.

باغبانی، خیاطی، اندکی نجاری، …

دوباره نوه اش وارد اتاق شد. وقتی پدربزرگ را سرگرم نوشتن دید، پرسید:

پدربزرگ! چی می کنی؟

سرهنگ گفت: عزیزم! کارهایی را که بلدم، می نویسم.

پسرک گفت: پس بنویس مرغ های خوشمزه هم درست می کنی.

درست بود؛ پیرمرد پودرهایی درست می کرد که وقتی مرغ های آماده ی پخت را به همراه آن ها سرخ می کرد، مزه مرغ ها شگفت انگیز می شد.

جرقه ای ذهنش را روشن کرد.

مقداری از پودرها را برداشت و برای فروش به سراغ رستوران های دور و اطرافشان برد. نه تنها از رستوران های اول و دوم و سوم که سرانجام از ۶۲۳ رستوران پاسخ منفی دریافت کرد. او مصمم به فروش پودرهای دست ساز خودش بود. به همین جهت وارد ششصد و بیست و چهارمین رستوران شد. این بار گفت و گوهایش با صاحب رستوران نتیجه داد. او حاضر شد برای سرخ کرد مرغ ها از پودرهای ساخته شده توسط سرهنگ ساندرس استفاده کند و این همان کاری بود که امروزه اغلب رستوران ها در ۱۲۴ کشور دنیا انجام می دهند. تمام این رستوران ها پودر مورد نیاز خود را از کارخانه ی پودر کنتاکی ساندرس تهیه می کنند.

جالب است بدانید که در کشور آمریکا اگر رستورانی بخواهد از تصور سرهنگ و پودر کنتاکی او در تابلوی رستوران خود استفاده کند تا ۵۰۰۰ دلار به شرکت کنتاکی ساندرس پرداخت نماید.

این داستان واقعی نمونه ای از هزاران موردی است که یک انسان توانسته است با غلبه بر ناامیدی و نپذیرفتن شکست، گام اصلی در رسیدن به هدف را بردارد. اما شما چه کنید تا بر ناامیدی غلبه کنید؟

مرد عمل باشید

انسان وقتی به ناامیدی می رسد، شور و اشتیاق اولیه ی خود را از دست می دهد و دیگر حتی تمایلی ندارد که به موضوع روی داده فکر کند. احساس می کند، که نمی تواند راه به جایی ببرد. از این رو هر کاری که وی را از آن دور کند، آرام ترش می کند. به نظر می رسد در چنین زمانی به دنبال آن هست که به هر طریق ممکن از کار اصلی طفره برود، اما اگر دارای اهداف مشخصی باشد و برای هدف خود ارزش قائل شود، گذر از این دست اندازهای کوچک نباید وی را خسته و ناراحت کند. این جمله ی توماس ادیسون، بدون شک یکی از زیباترین جملات در مورد عملکرد مناسب در هنگام برخورد با مشکلات است. (بسیاری از افراد شکست خورده کسانی هستند که متوجه نبوده اند تا چه اندازه به اهداف خود نزدیک شده اند.)

اگر وقت دارید، به جای نگرانی تلاش کنید

مسئله ی دیگر این است که برخی زمان بسیار زیادی را صرف نگرانی می کنند. این رفتار یکی از بدترین راه های اتلاف انرژی است و مانع از حرکت به سمت جلو می شود. در این مواقع بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با حفظ اعتماد به نفس و یادآوری اهداف خود تلاش خود را از سر گیرید و حرکت به سمت هدف را بار دیگر آغاز کنید. زمانی که به هدف رسیدید، مکتوجه می شوید که دیگر دلیلی برای نگرانی های غیر منطقی وجود نداشت.

عملکردهای خود را یادداشت کنید

هر کاری را که با موفقیت انجام می دهید، در یک دفترچه ثبت کنید. با انجام منظم این کار به صورت ماهانه می توانید متوجه شوید که در طول یک ماه تا چه میزان پیشرفت کرده اید. با پی بردن به این مسئله روحیه بسیار تقویت می شود و موفقیت های به ظاهر کوچک در مجموع موجب حیرت خواهند شد و در نتیجه امید به هفته های آتی و زمان های پیش رو بسیار تقویت می شود.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)