تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
هوش هیجانی و موفقیت

هوش هیجانی و موفقیت

مولفه های هوش هیجانی

هر چند هوش هیجانی EQ با هوش شناختی IQ ارتباط دارد ولی از لحاظ مفهوم نظری و عملکرد، کاملا با آن تفاوت دارد. مولفه های هوش هیجانی عبارتند از:

  • درون فردی: خودشکوفایی، استقلال و خودآگاهی عاطفی
  • بین فردی: همدلی و مسئولیت اجتماعی
  • سازگاری: توان حل مسائل و آگاهی به واقعیت
  • مدیریت استرس: کنترل تکانه ها و تحمل فشارها
  • خلق و خوی: دید مثبت و خوش بینی

البته گزینه های ۱، ۳، ۴ و ۵ نقش به سزایی در موفقیت های تحصیلی ایفا می کنند. از طرفی، در تعیین سهم عوامل مربوط به موفقیت تحصیلی تنها ۲۰ درصد به IQ اختصاص یافته است که این میزان برای دانشجویانی که در مقاطع بتلای تحصیلی قرار داشته و رشته ی تحصیلی خوبی دارند، حتی به مقادیر پایین تری نیز کاهش می یابد. نکته ی حائز اهمیت دیگر آن است که اصولا هوش شناختی یا IQ را نمی توان چندان تغییر داد ولی هوش هیجانی EQ قابل تغییر است، اصلاح می شود و ارتقاء می یابد. پس شناخت EQ دارای استفاده ی کاربردی نیز خواهد بود.

هیجان خوب، تفکر خوب

هنگامی که احساس خوبی داریم، دنیا را با عینک خوش بینی می بینیم و هر قدر هوش عاطفی فردی بالاتر باشد، به نقش و تاثیر عواطف بر کنش ها و رفتارهایش آگاه تر است و سعی می کند متناسب با موقعیت، بهترین عاطفه را در خود ایجاد کند تا بهترین نوع تفکر و حل مساله را انجام دهد.

فردی که EQ بالا دارد، می داند که چگونه تاثیر منفی هیجانات را بر تفکر خود اصلاح کند و به افکار منفی اجازه ی ورود ندهد.

امروزه بین یادگیری، امتحان دادن و نمره گرفتن با آنچه که لازمه ی زندگی مدرن و روابط پیچیده ی بین فردی کنونی است، تفاوت زیادی قائل شده اند. همه ی ما انسان هایی را می شناسیم که در ظاهر از تحصیلات بالایی برخوردارند و نمرات درخشانی گرفته اند، ولی در عمل و صحنه ی اجتماع و مسئولیت، بسیار شکننده و دارای زندگی نه چندان خوب و حتی گاه بسیار ملامت بار هستند. واقعیت هوش هیجانی و مولفه های آن در این زمینه نیز می تواند پاسخگوی بسیاری از چراها باشد. مثل این که: «چرا یک شاگرد اول دانشگاه نمی تواند در شغل خود موفق باشد؟»

وراثت یا محیط

برخلاف IQ یا هوش عقلانی که بیش تر تحت تاثیر عوامل وراثتی است و در طول زندگی فرد ثابت می ماند، هوش هیجانی احتمالا بیش تر تحت تاثیر شرایط محیطی است. به بیان دیگر، قابلیت های تشکیل دهنده ی هوش هیجانی در مجموع، توانایی هاییی اکتسابی هستند. اما از طرفی سنجش هوش هیجانی عملا برخی از جنبه های شخصیت را مانند خوش بینی و استقامت در بر می گیرد.

افزایش EQ

شناخت احساس خود:

فرد باید قادر به شناخت و پیش بینی احساسات خود در موقعیت های مختلف باشد. شاید این جمله بدیهی به نظر برسد ولی باید روی آن بیش تر تامل کنیم. اشخاص زیادی هستند که از احساسات مختلف خود آگاهی ندارند. برای مثال، این که «نمی دانم چرا خلاف این که خواهان موفقیت در درس هستیم، ولی هنگام مطالعه بی انگیزه ام و احساس ناامیدی می کنم؟» اگر جزو این افراد هستید باید فقط یک جمله را مدنظر قرار دهید:

فقط کسانی در درس خواندن موفق می شوند که در کنار درس خواندن، به موفقیت خود ایمان داشته باشند.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)