تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۸

کارشناسان ابراز عقیده می‌کنند که ورزش صبحگاهی برای همه لازم است. این افراد بر این باورند که اولین برنامه آحاد جامعه باید ورزش صبحگاهی باشد.

 

ساعت زنگ می‌زند. وای چه قدر بد. باید بیدار شوم. پتو، تشک و بالش چون آهنربا شده‌اند و ذرات تن من هم چون براده‌های آهن. کمی بیشتر بخوابم. چرا روی پلک‌هایم وزنه آویزان است؟ نه باید بیدار شوم به سرکار بروم. کی صبح اول صبح میل به صبحانه دارد؟ شاید بین راه غذای مختصر خوردم. الآن هم که پشت میزم نشسته‌ام به شدت خواب‌آلود و کسل هستم.

 

کی بعدازظهر می‌شود تا به خانه بازگردم؟‌ای کاش امروز، روز تعطیل بود و می‌توانستم تا لنگ ظهر بخوابم. این‌ها درد دل انسان‌هایی هستند که از فرط تنبلی و کاهلی دوست ندارند هیچ وقت رخت خواب را رها کنند.

این افراد لازم است بدانند که اگر پا به سن گذاشتند نباید آرزوی کیمیای سلامتی را در سر بپرورانند چون حس سرزندگی مدت‌ها است که از زندگی این عده رخت بر بسته است.

ورزش صبحگاهی؛ سلامت، سرزندگی و نشاط

کارشناسان ابراز عقیده می‌کنند که ورزش صبحگاهی برای همه لازم است. این افراد بر این باورند که اولین برنامه آحاد جامعه باید ورزش صبحگاهی باشد. شاید شما به خود بگویید که فقط صبح‌ها ۱۰ دقیقه برای ورزش سبک وقت دارید. به یاد داشته باشید که حتی همان ۱۰ دقیقه نیز کافی است.

از یاد نبرید حتماً صبح‌ها باید به هر طریقی بدن خود را به حرکت در آورید. تحقیقات نشان داده است ورزشکاران حرفه‌ای که هر روز ورزش می‌کنند، صبح‌های زود را برای فعالیت و تمرین بر می‌گزینند.

اگر همین الآن تصمیم گرفتید که از این به بعد ورزش کنید، تصمیم بگیرید که ساعات آغاز ورزش شما حتماً صبح زود باشد. هنگامی که شما صبح‌ها شروع به ورزش می‌کنید، متابولیسم بدنتان را به شدت افزایش می‌دهید و این افزایش سوخت و ساز تا ساعت‌ها بعد در بدن شما ادامه خواهد یافت، از این رو می‌توان نتیجه گرفت که اگر شما صبح زود ورزش کنید، تا شب کالری بیشتری نسبت به دیگر روزها می‌سوزانید.

از سویی ورزش صبحگاهی باعث افزایش میزان انرژی در بدن شما می‌شود و شما در طول روز کمتر احساس خستگی می کنید.

جالب است بدانید شما در روزهایی که ورزش می‌کنید در مقایسه با روزهایی که ورزش نمی‌کنید تفاوت چشمگیری در میزان انرژی و سرزندگی خود ملاحظه خواهید کرد. برخی کارشناسان بر این باورند که ورزش صبحگاهی موجبات تنظیم اشتها را در طول روز برای فرد ورزشکار فراهم می‌آورد. ورزشکاران به صورت خودکار میان وعده‌های غیرضروری را حذف می‌کنند و به جای آن وعده‌های اصلی غذایی را به صورت کامل می‌خورند.

افرادی که هر روز صبح به صورت روزانه، مستمر و مداوم ورزش می‌کنند، ناخودآگاه ساعات خواب و بیداری خود را نیز تنظیم شده می‌یابند.

آنها سر ساعتی مشخص می‌خوابند و صبح زود پس از یک خواب مکفی از خواب بر می‌خیزند. این‌کار به نوبه خود باعث تنظیم عملکرد غدد درون‌ریز شما که وظیفه تنظیم ریتم شبانه روز بدن را بر عهده دارند، می‌شود.

جالب آنکه پس از ورزش و تنظیم ترشح غدد درون ریز از لحاظ روانی نیز اتفاقات عجیبی در بدن رخ می‌دهد.

چند ساعت پیش از بیداری، بدن شما را آماده بیدار شدن می‌کند چون می‌داند که شما هر روز صبح چه کاری انجام می‌دهید.

از این طریق شما بسیار راحت‌تر از خواب برمی‌خیزید، چون بدن شما آماده بیدار شدن است و برعکس بقیه روزها که شما به زور بدنتان را بیدار می‌کنید، اعضا و جوارح شما گیج نمی‌شوند.

در حالی که فقط چند ساعت به بیدار شدن کامل مانده، تمامی سوخت و ساز بدن شما و هورمون‌های درگیر در فعالیت و ورزش شروع به بالا رفتن می‌کنند. از این رو پس از بیدار شدن خود به خود احساس انرژی مضاعف در بدن خود می‌کنید.

هورمون‌ها ترشح شده در خون برای آماده کردن بدن برای فعالیت، موجبات تنظیم فشار خون، سرعت ضربان قلب و خونرسانی به عضلات را فراهم می‌آورند. برای بعضی از افراد هم که تصمیم می‌گیرند ورزش را شروع کنند، هیچ گاه آن صبح زود فرا نمی‌رسد. آنها هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند، با خود می‌گویند که حالا امروز نه. صبح فردا حتماً به ورزش می‌روم.

این افراد باید بدانند که صبح ورزش همین صبح است و باید تنبلی را کنار بگذارند و به فعالیت‌ هدفمند بدنی بپردازند. این افراد باید برای خود این نکته را توجیه کنند که فعالیت‌های بدنی آن هم در صبح زود باعث افزایش میزان انرژی و ارتقای سطح سلامتی جسمانی و روانی‌اشان خواهد شد. تحقیقات جدید انجام شده ثابت کرده است که ورزش کردن مستقیماً باعث افزایش ضریب هوشی می‌شود.

براین اساس افراد ورزشکار، بین ۴ تا ۱۰ ساعت پس از تمرین هیچگاه احساس افت قدرت مغز و خواب‌آلودگی نمی‌کنند. اگر شما وقت کافی برای انجام حرکات ورزشی در صبح ندارید سعی کنید که صبح‌ها بین نیم تا یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید. نگران کمبود خواب هم نباشید. شما می‌توانید با خوابیدن زودتر در شب‌ها این خلاء را پر کنید.

این در حالیست که پزشکان و محققان ثابت کرده‌اند، ورزش باعث ارتقای کیفیت خواب نیز خواهد شد، از سوی دیگر، بیدار شدن در صبح زود ابتکار عمل را نیز بیشتر می‌کند و فرد را قادر می‌سازد تا برای دیگر کارهای روزمره‌اش برنامه‌ریزی کند.

در این حال ورزش صبحگاهی برای شهرنشین‌ها بسیار بیشتر فایده دارد چون صبح‌های زود به علت تردد کمتر خودروها، آلودگی نیز از سطح پایین‌تری برخوردار است.

ورزش صبحگاهی باعث می‌شود تا ورزشکاران از گرمای طاقت فرسای صبح‌های تابستان نیز خلاصی یابند و با استفاده از هوای مطبوع صبحگاهی به ورزش خود بپردازند.

برای افرادی که قصد دارند به تناسب اندام دست یابند نیز ورزش صبحگاهی می‌تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود. چون همانطور که پیشتر هم اشاره شد، حتی پس از پایان فعالیت ورزشی متابولیسم (سوخت و ساز) بدن برای چند ساعت در حد بالایی باقی می‌ماند و بدن کالری بیشتری را نسبت به روزهای معمولی می‌سوزاند.

ورزشکاران در صورت پشت کار می‌توانند تمامی چربی‌های موجود در بدنشان را به عضله تبدیل کنند و از زیبایی و تناسب اندامشان لذت ببرند. اکنون و با علم به این مسائل بسیار مهم و صد البته مفید که فقط با ورزش کردن در صبح هنگام به دست می‌آید، بهتر است ساعت زنگ‌دار خود را کوک کنی و فردا صبح با صدای آن بیدار شوی و به جست و خیز و ورزش بپردازی.

برای انجام حرکات صحیح ورزشی پیشنهاد می‌شود که ورزشکاران در پارک‌ها به صورت دسته جمعی که عموماً یک مربی نیز آنجا مشغول آموزش است، به ورزش بپردازند و از فایده‌های بی مانند آن یک عمر لذت ببرند.‏

منابع:

worldritneess.org

spark people.com

livestrong.com

http://www.ettelaat.com

https://www.beytoote.com

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)