تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

ویلیامینا پاتون استیونس فلمینگ ۱۵ می ۱۸۵۷ در شهر داندی کشور اسکاتلند، متولد شد.

۵۷۶۷۹۷۷۹

ویلیامینا پاتون استیونس فلمینگ ۱۵ می ۱۸۵۷ در شهر داندی کشور اسکاتلند، متولد شد.

فلمینگ به ایجاد سیستم تعیین مشترک برای ستاره‌ها و فهرست هزاران ستاره و سایر پدیده‌های نجومی کمک کرد. یکی از دستاوردهای این اخترشناس کشف “سحابی سر اسب”(Horshead) در سال ۱۸۸۸ بود.

سحابی سر اسب که در کاتالوگ سحابی‌های تاریک برنارد با کد B33 شناخته می‌شود یک سحابی تاریک در  ابر مولکولی شکارچی است که نزدیک به شرقی‌ترین نقطهٔ صورت فلکی شکارچی قرا گرفته‌است و ۱۵۰۰ سال نوری تا زمین فاصله دارد.

اولین بار، این سحابی توسط ویلیاما فلمینگ عکسبرداری و در رصدخانه دانشگاه هاروارد ثبت شد. این جرم همچون دندانه‌ای تیره در میان سحابی نشری قرمز رنگ خودنمایی می‌کند. چهره تیره‌ای از سر اسب در سحابی آشکار است که این جرم در حقیقت غباری کدر است که در جلوی سحابی نشری و پر نوری قرار گرفته. این جرم نیز همچون ابرهای جو زمین به صورت اتفاقی چنین شکلی را به خود گرفته است. بعد از چندین هزار سال، بخش داخلی سحابی به دلیل حرکت دگرگون می‌شود. انتشار سحابی به رنگ قرمز به علت آمیخته شدن الکترون باپروتون‌های اتم هیدروژن است. همچنین در تصویر، سحابی بازتابی آبی رنگی مشاهده می‌شود که به گونه‌ای ممتاز نور آبی ستاره همدم را بازتاب می‌کند.

 

در سال ۱۸۷۷ او با “جیمز اور اورل فلمینگ”، ازدواج کرد. وقتی که خانم فلمینگ در ۲۱ سالگی به بوستون، ماساچوست، ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد او مدت کوتاهی به عنوان یک معلم مشغول به کار بود.

پس از آنکه او و فرزندش توسط جیمز فلمینگ رها شدند، او به عنوان خدمتکار در خانه پروفسور” ادوارد چارلز پیکرینگ” (Edward Charles Pickering) مدیر رصدخانه “کالج هاروارد” (HCO) ،کار می‌کرد.

ادوارد پینک غالبا از عملکرد رایانه در رصدخانه ناامید بود و با صدای بلند شکایت می‌کرد: خدمتکار اسکاتلندی من بهتر می‌تواند انجام دهد بنابراین در سال ۱۸۸۱ پیکرینگ، فلمینگ را برای پیوستن به کالج هاروارد استخدام کرد و به او نحوه تجزیه و تحلیل طیف‌های ستاره‌ای را آموزش داد. او اولین کارشناس کاملی از کامپیوترهای انسان بود که توسط پیکرینگ در کالج هاروارد ایجاد شده بود.

پیکرینگ مدیر رصدخانه هاروارد به استخدام زنان به عنوان کارگران ماهر در رصدخانه هاروارد برای پردازش داده‌های نجومی تصمیم گرفت.

به زودی فلمینگ یک سیستم برای طبقه‌بندی ستاره‌ها را بر اساس میزان نسبی هیدروژن مشاهده شده در طیف آنها طراحی کرد.

فلمینگ در فهرست‌بندی ستاره‌ها که بعدها به عنوان کاتالوگ هنری دراپر منتشر شد، کمک کرد. در ۹ سال تلاش او بیش از ۱۰ هزار ستاره را فهرست کرد. در طول کارش او ۵۹ سحابی گازی، بیش از ۳۱۰ ستاره متغیر و ۱۰ عدد نواختر را کشف کرد.

در سال ۱۹۰۷ او فهرستی از ۲۲۲ ستاره متغیر که کشف کرده بود را منتشر کرد.

۵۷۶۷۹۷۸۱

در سال ۱۸۸۸ فلمینگ سحابی سر اسب را بر روی یک صفحه تلسکوپ فتوگرامتری کشف کرد که توسط ستاره‌شناس  W. H. Pickering، برادر ادوارد چارلز پیکرینگ طراحی شده بود؛ او سحابی درخشان را توصیف کرد.

در سال ۱۸۸۶ فلمینگ مسئول دهها زن استخدام شده برای محاسبه طبقه‌بندی‌های ریاضی و ویرایش نشریات رصدخانه بود.

در سال ۱۸۸۹ او به عنوان مدیر هنری عکس‌های نجومی در دانشگاه هاروارد انتخاب شد و در سال ۱۹۰۶ عضو افتخاری انجمن سلطنتی نجوم لندن، شد.

وی در ۲۱ مه سال ۱۹۱۱ در بوستون مرکز ایالت ماساچوست در سن ۵۴ سالگی در گذشت.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)