تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
چراغی را که ایزد برفروزد ...

چراغی را که ایزد برفروزد…

بررسی نقش امید در میزان موفقیت

امید صرفا یک واژه انتزاعی نیست بلکه باور توانایی های خویش است. هنگامی که فرد در شروع هر کاری از توانایی های واقعی خویش باخبر باشد و با توجه به آن توانایی ها هوف گزاری کند، احتمال موفقیت در این فرد بسیار بالا می رود. اما متاسفانه جمله ”من می توانم“ معمولا توسط افراد استفاده نمی شود. برای این که بدانیم چه کاری را می توانیم انجام دهیم و چه کاری را نمی توانیم، ابتدا باید به سراغ شناسایی نقاط قوت و ضعف خود برویم. یعنی واقع بینانه کمبودهای خود را در نظر بگیریم و در عین حال دید انتقادی شدیدی نسبت به آنها نداشته باشیم. این احساس رضایت از بیشتر جنبه های خود، بدین معنی نیست که هیچ تمایلی به تغییر آنها نداریم و تنها در این صورت است که با اعتماد به نفس بیشتری در جهت بهبود نقاط ضعف خویش تلاش می کنیم. اما در صورت نرسیدن به هدف هم خود را می بخشیم. لازم به ذکر است که امید رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس دارد. اگر احساس خوبی نسبت به خود داشته باشیم یا بتوانیم رتبه ی خوبی به عنوان یک شخص به خود بدهیم، می توانیم بگوییم که از خودآگاهی مثبت یا اعتماد به نفس بالایی برخورداریم. حال اگر به عنوان یک شخص رتبه ی پایین تر از حد معمول یا رتبه ی انسانی شکست خورده را به خود بدهیم، آنگاه قطعا دارای خودآگاهی منفی یا اعتماد به نفس پایین هستیم. در واقع خودآگاهی مثبت است که موجب می شود فرد، امیدوار و مصمم در راه رسیدن به موفقیت تلاش کند. خودآگاهی مثبت یعنی اطلاع درست از توانایی ها و نقاط ضعف می تواند به فرد در برنامه ریزی صحیح و کسب دانش، به نحوی که وی را به سمت جلو سوق دهد کمک کند و این گونه است که فرد با دیدی روشن تر، امید را در قلب خود فروزان تر از همیشه نگاه خواهد داشت.

اعتماد به نفس نیز می تواند در این زمینه دخیل باشد. فردی که دارای اعتماد به نفس بالایی است این جرات را به خود می دهد تا از حداقل زمان حداکثر استفاده را بکند و سعی و تلاش خود را برای به ثمر رساندن اهداف خود به کار گیرد. فی الواقع اعتماد به نفس همانند مشعلی است که امید را همچون قطعه ای فروزان با خود حمل می کند.

امید به موفقیت میزان استرس فرد را کم می کند و باعث می شود فرد کمتر نگران عدم موفقیت باشد. اگر فرد ایمان داشته باشد که آنچه به عنوان هدف انتخاب کرده است همان چیزی است که با کمی تلاش می تواند به آن برسد، آن گاه تمام موانعی را که در را موفقیت در سر راهش قرار می گیرد را با تدبیر و قدرت از بین می برد.

اما سخنی با والدین

اکنون که فرزند شما در شرایطی سخت قرار گرفته و برای بهبود آینده خود سعی دارد تا تحصیلات خود را به کمال برساند، همراهی شما با او ضروری است. در نظر داشته باشید که شما با تجربه ای که از زندگی دارید می توانید او را در رساندن به اهدافش یاری دهید. از جمله وظایف شما، حفظ اعتماد به نفس و تلاش برای ایجاد خودآگاهی در فرزندتان است. برای نیل به این هدف این توصیه ها را بپذیرید.

به او کمک کنید تا نقاط قوت و ضعف خود را بیابد. نوجوان در این سن و سال درگیر تنش هایی است که در نهایت منجر به ایجاد هویتی واحد می شود. او را به حال خود رها نکنید. با تشویق نکات مثبت و یادآوری نکات منفی فرزندتان اعتماد به نفس را در او تقویت کنید و سعی و تلاش را در او بپرورانید.

ویژگی های منفی و کم کاری های فرزندتان را به او یادآوری کنید اما سعی نکنید روی آن پافشاری کنید. یادآوری نکات منفی فرزندتان، به صورت مکرر می تواند باعث خرد شدن احساسات و عزت نفس او شود.

همواره او را تشویق کنید تا خدا را به یاد آورد و در سخت ترین لحظات از او یاری بخواهد. تحقیقات نشان داده، کسانی که درجات بالایی از معنویات را داشته اند، امید بالاتری به گذراندن مشکلات داشته و موفق تر بوده اند.

به فرزند خود یادآوری کنید که در شکست هم نکات بسیاری برای آموختن وجود دارد و او را تشویق کنید تا اگر شکست هم خورد ناامید نشود. می توانید مثال هایی از بزرگان و دانشمندان بیاورید که بارها و بارها شکست خوردند اما دست از پای نکشیدند.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)