تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
۴۶

 

کسب موفقیت

با روش‌های صحیح

علاوه بر تلاش و کوشش، باید از روش‌های صحیح بهره بگیرید تا راندمان کاری شما افزایش یابد.چه بسا افراد بسیاری که با تلاشی کمتر از شما موفقیتی بهتر کسب می‌کنند. در این‌جا سعی می­کنیم تا ۸ عامل کلیدی را که باید در برنامه‌ی مطالعاتی خود درنظر بگیرید، ذکر کنیم:

۱)نباید خود را با دیگران مقایسه نمایید.

۲)مطالعه و درس خواندن را با انتخاب و علاقه‌ی خود انجام دهید و به خودتان ایمان داشته باشید. وقتی مطالعه از روی علاقه‌ی شخصی باشد حتما نتیجه خواهد داد.

۳)با شروع مدارس بخش مهمی از زمان شما در کلاس درس می‌گذرد و باید در این زمان حداکثر بهره‌ی آموزشی را ببرید. قبل از تدریس مباحث توسط معلم به صورت مختصر عناوین و موضوعات دروس را بخوانید تا به کمک افزایش حس کنجکاوی در کلاس درس، حضوری پرانرژی داشته باشید.

۴)پس از مدرسه حتما دروسی را که تدریس شده مطالعه نمایید. (درس هر روز را در همان روز بخوانید.)

۵)سعی نمایید فقط از یک استاد یا معلم خوب استفاده نمایید. چون رفتن به کلاس‌های متنوع موجب تشویش ذهن شما می‌شود. درضمن، خستگی ناشی از رفت و آمد عملکرد شما را تضعیف می­کند.

۶)تعیین صحیح منابع مطالعاتی یک عامل مهم در موفقیت شماست. سعی کنید فقط یک یا دو منبع اصلی برای هر درس انتخاب نمایید و در این انتخاب حتماٌ سطح درسی خود را در نظر بگیرید. (ممکن است کتابی که برای دوست شما مناسب است برای شما جالب و کاربردی نباشد.)

۷)تهیه‌ی به موقع منابع مطالعاتی بسیار حائز اهمیت است. همزمان با شروع مدارس سعی کنید کتب کمک آموزشی تهیه نمایید. چون با گذر وقت جبران کردن مباحث عقب افتاده دشوار خواهد بود.

۸)مطالعه‌ی منطبق با برنامه‌ی راهبردی آزمون و برنامه‌ی مدرسه بسیار مهم است. البته در برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها با وجود دروس موازی می‌توانید هماهنگی لازم بین پیشرفت دروس در آزمون‌ها و مدرسه ایجاد کنید.

۹)تمرکز خود را در هنگام مطالعه بر روی نتیجه قرار دهید. مثلاً اگر ده تست را در نیم ساعت حل می­کنید، بگویید این دفعه باید ۱۲ تست را در نیم­ساعت حل کنم­ و یا اگر در این آزمون ۳۰ درصد (سه از ده) به درسی پاسخ دادید، هدف‌گذاری خود برای آزمون بعد را چهار از ده قرار دهید و سعی کنید تا آزمون بعد با استفاده از هر ابزار و روشی ( افزایش ساعت مطالعه، افزایش تست‌زنی و …) تلاش خود را برای تحقق این هدف افزایش دهید.

در آخر به این نکته توجه داشته باشید که نتیجه‌ی مطالعه در برخی دروس (به ویژه دروسی مثل هندسه) پس از مدتی آشکار می شود. پس شما به خودتان اعتماد داشته باشید و به تلاش خود ادامه دهید و بدانید که با رعایت این ۹ نکته قطعاً موفق خواهید شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)