تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

یکی از مشکلات بیشتر دانش آموزان کند خوانی است. این مشکل دلایل زیادی دارد که با شناخت و رفع آنها می‌توانید سریعتر و بهتر مطالعه کنید.

speedreading2

یکی از مشکلات بیشتر دانش آموزان کند خوانی است. این مشکل دلایل زیادی دارد که با شناخت و رفع آنها می‌توانید سریعتر و بهتر مطالعه کنید.

 

کلمه خوانی

مغز ما با معانی و مفهوم سروکار دارد ن با کلمات. مثل صحبت کردن، تصور کنید فردی برای گفتن چیزی به شما یکی یکی کلمات را با مکث زیاد تکرار کند، مطمئناً فهمیدن منظور آن فرد برایتان سخت میشود و خیلی زود هم بیشتر کلماتی که گفت را فراموش میکنید.

یا تصور کنید اگر متنی را که می‌خواهید تایپ کنید کلمه به کلمه بخوانید و آنرا تایپ کنید بعد از نوشتن دو صفحه اگر کسی درباره متن چیزی از شما بپرسد شما کمتر از ۳۰ درصد مطالب را می‌توانید بخاطر بیاورید. راه حل این مسئله جمله خوانی است. دفعه دیگر که مطالعه میکنید بجای خواندن کلمه ای و مکث روی هر کلمه جمله خوانی کنید تا هم سرعت مطالعه و هم یادگیری تان بهبود یابد.

 

بلند خوانی

زمانی که متنی را بلند می‌خوانید مطالب از دهان به گوش و بعد به مغزتان میرسد ولی با چشم خوانی مطالب مسیر کمتری را برای رسیدن به مغز طی می‌کنند و مستقیما از چشم به مغز میرسند. چشم خوانی نه تنها سرعت مطالعه را بالا میبرد بلکه برخلاف تصور معمول نسبت به بلند خواندن مطالب در  فهمیدن و یادگیری  هم بهتر است.

 

لب خوانی

همانند بلند خوانی لب خوانی هم سرعت مطالعه را کاهش میدهد و همچنین باعث پایین آمدن تمرکز نیز میشود. بهترین روش مطالعه چشم خوانی، بدون حتی کمی لب خوانی و زمزمه است.

 

برگشت غیر ارادی چشم به عقب

ثابت شده وقتی ما مطلبی را می‌خوانیم چشممان بطور غیر ارادی برمی‌گردد و به کلمات قبلی نگاه می‌کند که این کار هم سرعتمان را کاهش می‌دهد و هم یادگیری را سخت می‌کند.

برای رفع این مشکل می‌توانید کلمات را با انگشت، خودکار و… دنبال کنید

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)