تاریخ انتشار: ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
یادگیری با طعم بازی

یادگیری با طعم بازی

جعبه لایتنر یک جعبه پنج خانه است که برای یادگیری استفاده می شود. لایتنر در واقع یک روش علمی «به یاد سپاری» است که بر مبنای آن آموخته ها از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می شوند. این وسیله توسط محقق اتریشی ”سباستین لایتنر“ طراحی شده است.

خوب است بدانید اگر انسان یک مطلب یا مفهوم را به خوبی فرا بگیرد بعد از یک روز تا یک هفته تقریبا ۴۵% آن را فراموش می کند و بعد از یک ماه ۸۰% آن فراموش می شود. به این ترتیب فقط ۲۰% مطلب وارد حافظه دراز مدت می شود. با استفاده از برنامه جعبه لایتنر یادگیری به گونه ای تنظیم می شود که با بیشترین تکرار در زمان های نزدیک به فراموشی مطالب در حافظه حفظ و تثبیت می شود. این یادگیری نوعی بازی ذهنی محسوب می شود. بر این اساس با به خاطر آوردن مطالب و رفتن به مراحل بعدی در جعبه علاقمند می شوید تا کماکان، با شدت بیشتری به بازی ادامه دهید.

نکته جالب دیگر در یادگیری با جعبه لایتنر این است که از تکرارهای غیر ضروری جلوگیری می کند و با ۵ بار تکرار در زمان معین، مطالب کاملا به خاطر سپرده می شوند و تنها مطالبی که یاد گرفته نشده اند نیاز به تکرار مجدد پیدا خواهند کرد.

چگونه از جعبه لایتنر استفاده کنیم:

جعبه لایتنر یک قوطی در باز است که از پنج قسمت تشکیل می شود.

۱               ۲        ۴            ۸            ۱۵

عرض قسمت های مختلف به ترتیب ۱،۲،۴،۸،۱۵ واحد است. این جعبه را می توانید خودتان با مقوا، جعبه یا قوطی های پودر لباسشویی، کفش و … درست کنید، یا اینکه از بازار تهیه نمایید. از این جعبه می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی و فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری که می خواهید به خاطر بسپارید استفاده کنید. هر موضوع یاد گرفتنی را روی یک برگ کاغذ (فیش) بنویسید. دقت کنید کاغذ و جواب آن را در روی دیگر برگه می نویسید.

مراحل کار:

  1. روز اول: تعدادی از برگه ها را تکمیل می کنید(بسته به توانمندی خود بین ۵ تا ۲۰ برگه در هر مرحله می توانید استفاده کنید). پس از اینکه هر دو روی برگه را یکی دو بار مرور کردید، برگه ها را در خانه اول جعبه قرار دهید. بهتر است تلاش کنید به جای مرور با زمزمه با چشم تصویر متن روی برگه را به خاطر بسپارید.
  2. روز دوم: ابتدا برگه هایی را که دیروز تهیه کرده بودید از خانه اول بردارید. روی برگه ( کلمه، فرمول، سوال …) را بخوانید و سعی کنید پشت آن ( معنی، مثال،جواب…) را به خاطر بیاورید. آنهایی را که بلد نبودید، مجددا در خانه اول قرار دهید و آنهایی را که بلد بودید، به خانه دوم منتقل کنید. پشت این برگه های خانه دوم یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید. در پایان، برگه هایی را که در روز دوم برای اولین بار تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.
  3. روز سوم: به برگه های خانه دوم دست نمی زنید زیرا خانه دوم هنوز تکمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد. پس باز هم از برگه های خانه اول شروع می کنید و برگه هایی را که به خاطر دارید به خانه دوم منتقل می نمایید و در پشت کاغذ رنگی قرار می دهید تا این برگه ها با برگه های روز گذشته مخلوط نشود. برگه هایی که پاسخ شان را بلد نیستید به همراه برگه های جدیدی که امروز تهیه کرده اید در خانه اول قرار دهید.
  4. روز چهارم: الف. ابتدا از خانه دوم شروع کنید، زیرا خانه دوم ظرفیت دو گروه برگه را دارد و ظرفیت آن روز قبل تکمیل شده است ولی فقط برگه های ردیف جلوتر را بر می دارید. (یعنی برگه هایی که جلو کاغذ رنگی قرار دارند) روی این برگه ها را مطالعه می کنید و اگر مطلب پشت آن را به خطر آوردید، برگه ها را در داخل خانه سوم و در ابتدای آن قرار دهید و پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا فاصله گذاری مشخص شود. ضمنا برگه های باقی مانده در خانه دوم را جلوتر می برید و کاغذ رنگی را در پشت این برگه ها می گذارید. ب. سپس به خانه اول برگردید و برگه های آن را بردارید و آنهایی را که بلد هستید در خانه دوم و پشت کاغذ رنگی قرار دهید. ج. برگه هایی که پاسخ آنها را بلد نیستید و همچنین برگه های جدیدی را که تهیه کرده اید در خانه اول می گذارید.
  5. خانه سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر کنید تا این قسمت تکمیل شود. البته هر روز پس از ورود برگه ها از خانه دوم به خانه سوم پشت این برگه ها یک کاغذ رنگی می گذارید تا قسمت سوم هم به تدریج و پس از چهر روز تکمیل شود.
  6. خانه چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه ها پر خواهد شد. خانه پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز پس از ورود اولین برگه ها، این قسمت تکمیل می شود. یعنی اگر شما در کارتان وقفه ای نیاندازید سی روز طول خواهد کشید تا هر پنج قسمت جعبه لایتنر تکمیل شود. توجه دارید که بین هر دو گروه برگه یک کاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا برگه های مربوط به روزهای مختلف با یکدیگر مخلوط نشوند. از روز سی و یکم به تدریج برگه ها از داخل جعبه خارج می شوند و شما می توانید این برگه ها را بایگانی نمایید.

به خاطر داشته باشید: دذر هر مرحله که به سوال یک برگه نتوانستید جواب دهید باید آن را به اولین خانه برگردانید.

پس از پنج بار تکرار موفقیت آمیز هر برگه در زمان های متفاوت، می توانید مطمئن باشید که آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته اید و هیچگاه آن را فراموش نخواهید کرد. به این ترتیب شما با روشی که شبیه بازی انفرادی است، در اوقات فراغت می توانید با کم ترین میزان اتلاف وقت آنچه را که یادگیری اش برایتان مشکل تر است بیشتر تکرار کنید و زودتر و برای همیشه به خاطر بسپارید و آنچه را که زودتر یاد می گیرید فقط با پنج بار تکرار برای همیشه فرابگیرید.

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)