تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۷

سلام از امروز ماراتن موفّقیّت آغاز شده است و بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری که اهداف مشخّصی را در ذهن خود ترسیم کرده اند، تصمیم خود را گرفته اند و با جدّیّت کار را آغاز می کنند. اما عده ای صبر می کنند و به این می اندیشند که چگونه یک شروع خوب داشته باشند. […]

یک داوطلب باهوش!

سلام
از امروز ماراتن موفّقیّت آغاز شده است و بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری که اهداف مشخّصی را در ذهن خود ترسیم کرده اند، تصمیم خود را گرفته اند و با جدّیّت کار را آغاز می کنند. اما عده ای صبر می کنند و به این می اندیشند که چگونه یک شروع خوب داشته باشند. …
تو درکدام وضعیّت هستی؟
تا به حال فکر کرده ای که رتبه های نامطلوب سال های قبل، در طول سال چه رفتارهایی داشتند؟ چگونه فکر می کردند؟ و اگر احساس تنبلی، بی حوصلگی و … داری، باید بدانی که این ها جزو ویژگی های رتبه های نامطلوب سال های گذشته است. چند سال قبل، داوطلبی ادعا می کرد که خیلی باهوش است اما نمی تواند زیاد درس بخواند. من در پاسخ گفتم که اتفاقاً خیلی هم کم هوش هستی، در واقع IQ (هوش یادگیری) این داوطلب بالا بود یعنی می توانست ریاضی و فیزیک و… را خوب یاد بگیرید اما EQ (هوش هیجانی) که توانایی کنترل هیجانات است، در این داوطلب پایین بود.
به نظر شما داوطلبی که درک نمی کند کسب رتبه ی مطلوب و قبولی در یک رشته/شهر خوب می تواند در موفّقیّت او نقش داشته باشد، باهوش است؟
اگر داوطلبی موفّقیّت در آزمون سراسری برایش مهم باشد، اما خوب درس نخواند، باهوش است؟
یا داوطلبی که وسوسه ها و تفریحات غیر درسی (کامپیوتر و تلویزیون و …) سبب می شود که کم درس بخواند از هوش بالایی برخوردار است؟ EQ (هوش هیجانی) که قابل تقویت است و می توان آن را افزایش داد، همان عاملی است که سبب می شود فردی در جهت رسیدن به اهدافش، سختی را تحمل کند.
فرض کنید همین الان زلزله بیاید. شما چکار می کنید؟
قطعاً فرار می کنید و اگر فردی در کنار شما باشد و آرام بنشیند و فرار نکند و زمانی که شما او را به فرار تشویق می کنید، بگوید «حوصله ندارم»، شما مطمئناًً می گویید، او از سلامت عقلی برخوردار نیست.
چرا که درک این موضوع که در هنگام زلزله باید فرار کرد و به محل امن (مثل چارچوب در و …) پناه برد، بسیار واضح و روشن است.
پس اگر می خواهی به هدف خود دست یابی، باید باهوش باشی یا باهوش شوی.
برای هوشمدانه رفتار کردن هم کافی است اهدافت را روی برگه ی کاغذ بنویسی و خوب به آن ها فکر کنی. البته در زمان جداگانه ای نه در زمان درس خواندن و نهار خوردن و … باید با خودت خلوت کنی، فکر کنی و اهدافت را به طور جدی در ذهنت تجسّم کنی.
اگر هدفت جدّی باشد، آن گاه حتماًً در راستای آن هم تلاش خواهی کرد و این یعنی باهوش بودن!
داوطلبی که درک می کند موفّقیّت در آزمون سراسری و ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته ی دلخواهش در موفّقیّت او اثر گذار است و باید برای رسیدن به هدف تلاش کند و اجازه ندهد که هیچ عاملی در تصمیم او اثر گذار باشد، فرد باهوشی است که قطعاً به اهدافش می رسد.

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)