تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

قویت حافظه پدیده ای است که داوطلبان آزمون سراسری بسیار دوست دارند از آن بهره مند شوند. متاسفانه در سال های اخیر سوء استفاده کنندگان با اتکا به دغدغه ها و نگرانی های فراوان داوطلبان و با استفاده از روش های غیر علمی باعث ایجاد خسارت های مادی و معنوی بسیاری به داوطلبان شده اند

یک_دو_سه_تمرکز!

تقویت حافظه پدیده ای است که داوطلبان آزمون سراسری بسیار دوست دارند از آن بهره مند شوند. متاسفانه در سال های اخیر سوء استفاده کنندگان با اتکا به دغدغه ها و نگرانی های فراوان داوطلبان و با استفاده از روش های غیر علمی باعث ایجاد خسارت های مادی و معنوی بسیاری به داوطلبان شده اند. از این رو ابتدا توصیه می کنیم اسیر تبلیغات فراوانی که در این زمینه می کنند، نشوید. تقویت حافظه و بهره مندی از تمرکز، روش ها و راهکارهای دقیق علمی دارد که برخی از آن ها موضوع این نوشتار است.

توجّه خود را به آنچه می خوانید باید متمرکز کنید: توجّه یکی از مؤلفه های عمده ی حافظه است. برای آن که اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت منتقل شوند، باید مورد توجه فعال قرار بگیرند. سعی کنید برای مطالعه از محیط هایی بدون سر و صدا استفاده کنید. وجود مزاحمت های صوتی مانند تلویزیون، موسیقی و … سبب اختلال در توجه خواهد شد. البته توصیه می شود از مطالعه در محیط هایی که سکوت محض بر آنجا حاکم است، خودداری کنید. استفاده ی مداوم از محیط های برخوردار از سکوت محض سبب شرطی شدن مغز خواهد شد و چون در محیط واقعی آزمون سراسری چنین سکوت مطلقی حکمفرما نیست، آزمون شما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

با برنامه و مرتب درس بخوانید: جلسات منظمی برای مطالعه در نظر بگیرید. مطالعه ی مطالب در طول چند جلسه، زمان کافی برای پردازش مناسب اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد. پژوهش ها نشان می دهد دانش آموزانی که به طور مرتب مطالعه می کنند در به یادآوری مطالب موفق تر از کسانی هستند که تمام مطالب را در یک جلسه ی طولانی مطالعه می کنند.

مطالب را با دسته بندی در خاطرتان بسپارید:پژوهشگران دریافته اند که اطلاعات در حافظه به صورت خوشه ای سازماندهی شده اند. شما نیز می توانید با بهره گیری از این ویژگی به ساختار دهی و سازماندهی مطالبی که مطالعه می کنید بپردازید. سعی کنید مفاهیم و عبارت های مشابه یا مرتبط را با هم گروه بندی کنید. به همین دلیل است که مشاوران درسی به شدت برانجام خلاصه نویسی تاکید می کنند و شما را از این که خلاصه نویسی دوستان یا رتبه های برتر سال های گذشته را مورد استفاده قرار دهید، نهی می کنند، چرخه ی دسته بندی مطالب باید توسط خودتان تدوین شود تا اثر مطلوب بر جای بگذارد.

مطالب جدید را با نکاتی که قبلاً می دانستید ارتباط دهید: وقتی مطالب ناآشنا و تازه ای مطالعه می کنید، مدتی را به این فکر کنید که چه ارتباطی بین مطالب جدید و آموخته های قبلی شما وجود دارد. با ارتباط برقراری کردن بین ایده های جدید و دانسته های موجود قبلی، احتمال به خاطر آوردن اطلاعات تازه به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت. این فرآیند سبب می شود به راحتی بتوانید پرسش های تلفیقی آزمون سراسری را پاسخ دهید، پرسش های مفهومی در سال های اخیر مورد توجه طراحان در تمام درس ها قرار گرفته است.

همواره مطالب را در ذهن خود بسط دهید و مرور کنید: بسط و مرور ذهنی مطالب یکی از عوامل موفقیت رتبه های برتر در سال های گذشته بوده است. برای به خاطر آوردن اطلاعات، باید آن چه را مطالعه کرده اید به حافظه بلند مدت خود منتقل نمایید. یکی از موثرترین روش ها، بسط و مرور نام دارد. برای انجام چنین فعالیتی، ابتدا تعاریف عبارت های کلیدی را بخوانید، سپس با دقت بیش تر آن تعریف ها را مطالعه کنید و سرانجام به مطالعه ی تشریحی جزئیات آن عبارت ها بپردازید. پس از چند بار تکرار این فرایند، یادآوری این اطلاعات بسیار بهتر و آسان تر خواهد شد.

استفاده از تغذیه ی مناسب را در دستور کار داشته باشید: تغذیه ی مناسب بر روی حافظه موثر است. تغذیه ی خوب باعث افزایش قدرت عملکرد حافظه خواهد شد. یکی از شروط حفظ توانایی عملکرد حافظه، داشتن تغذیه ای مناسب است. اگر سوخت کافی به مغز نرسد، مغز چگونه می تواند وظایف خود را انجام دهد؟ رسیدن مواد غذایی کافی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی به مغز، از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و گوشت مرغ و غذاهای تازه و اجتناب از مصرف انواع فرآورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس می تواند عامل مهمی در تقویت حافظه ی شما باشد.

 

 

«گ.۲»

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)