تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۸

محققان برای نخستین بار موفق شدند با کمک یک سیستم میان مغز ۳ انسان ارتباط برقرار کنند.

به گزارش مهر به نقل از ایندپندنت، محققان ادعا می‌کنند روشی ابداع کرده اند تا سه نفر از طریق مغزهایشان با یکدیگر ارتباط برقرار و مشکلات را حل کنند.

محققان دانشگاه واشنگتن این سیستم را ابداع کرده اند که BrainNet نام گرفته است. این نخستین شبکه اتصال مغز به مغز در نوع خود است و دستاوردی مهم در جهت تحقق ارتباطات تله پاتیک است.

به گفته پژوهشگران این نخستین بار است که فردی می تواند با ذهن خود اطلاعات ارسال و دریافت کند. همچنینBrainNet نخستین سیستمی است که بیش از دو نفر از آن استفاده می‌کنند.

۹۸-۰۴-c38-1173

طی این پژوهش دو نفر به کمک یک شخص ثالث کمک کردند تا با استفاده از ابزاری که مغزهای هر ۳ نفر را بهم متصل می‌کند، فعالیتی را انجام دهد. این آزمایش یک بازی شبیه تتریس (Tetris) بود که در آن دو فرد به عنوان ارسال کننده می توانند بازی را مشاهده کنند اما قادر به کنترل آن نیستند.

فرد سوم یا دریافت کننده می تواند یک قسمت از بازی را ببیند و برای انتقال اطلاعات از طریقBrainNet به دو ارسال کننده متکی است تا بتواند بازی را تکمیل کند.

هر سه شرکت کننده در آزمایش در اتاق های جداگانه حضور داشتند و نمی توانستند با یکدیگر حرف بزنند یا همدیگر را ببینند.

«آندرئا استوکو» یکی از مؤلفان این پژوهش می گوید: برای ارسال پیام به فرد دریافت کننده ما از کابل و دستگاهی استفاده کردیم که شبیه یک راکت کوچک است و پشت سر دریافت کننده قرار می گرفت. این دستگاه بخشی از مغز را تحریک می‌کند سیگنال های دریافتی از چشمان را ترجمه می کند.

در اصل ما عصب های پشت مغز را فریب دادیم تا سیگنالی که از چشمان دریافت شده را در مغز منتشر کنند. شرکت کنندگان در مرحله بعد احساس کردند قوس های برق یا اشیایی در جلوی چشمانشان ظاهر می شود.

دانشمندان امیدوارند با توسعه این فناوری و استفاده از آن بتواننددر آینده مغز انسان‌ها را بهم متصل کنند.

به هرحال این تحقیق که در ماه آوریل درScientific Reports منتشر شده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)