تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷
۵۲۵۴

 

۶ ویژگی دانش‌آموزان مؤثر

با بررسی و تحلیل ویژگی‌های دانش‌آموزان موفق و مؤثر متوجه می‌شویم که هفت عادت بین اکثر آن‌ها مشترک است که باعث موفقیت و تمایز رفتاری و نتیجه‌ی آن‌ها با سایر دانش‌آموزان می‌شود. این خصوصیات می‌تواند راهگشای شما عزیزان نیز باشد:

  ۱- مشاور، مشوق و راهنمای اصلی آن‌ها پدر و مادرشان هستند و در تحصیل، انتخاب دوست، انتخاب رشته‌ی تحصیلی و سایر امور زندگی از نظرات و مشاوره‌ی آن‌ها حداکثر بهره را می‌برند.

۲- شخصیتی خودکار و عامل (مبتکر و مسئولیت‌پذیر) دارند، نه واکنشی. افرادی که شخصیت عامل دارند موقعیت‌ها و اوضاع و شرایط را ملامت نمی‌کنند و دلیل رفتار خود نمی‌دانند؛ یعنی تلاش و پشتکار آن‌ها در رسیدن به هدف وابسته به شرایط (محیطی، اجتماعی، روحی، جسمی و…) نیست و در هر شرایطی در مسیر رسیدن به هدف گام برمی‌دارند.

۳- رعایت اصل نظم و تعادل در همه‌ی شئون زندگی و تحصیل آن‌ها مشهود است (نظم و تعادل در خواب و تفریح، عمومی و اختصاصی، تستی و تشریحی و…).

   ۴- با دو یا چند دوست بالاتر از سطح درسی یا هم‌رده‌ی خود به طور پیوسته معاشرت می‌کنند و در برنامه‌ریزی درسی، انتخاب منابع مطالعاتی و رفع اشکال به یکدیگر کمک می‌کنند.

۵- دارای هدف و ذهن شفاف هستند. به نقاط ضعف و قوت خود آگاهند و روش‌های موفقیت خود را در هر درس کشف می‌کنند و به بقیه‌ی درس‌ها تعمیم می‌دهند و به فراشناخت می‌رسند.

  ۶- در هر کاری که قصد انجام آن را دارند (برنامه‌ریزی، مطالعه، آزمون، قبولی در رشته‌ی دلخواه در دانشگاه، فراگرفتن دانش و مهارت و…) دارای امید و تمرکز هستند و تا رسیدن به هدف دست از تلاش برنمی‌دارند. قدرت و شخصیت تمام‌کنندگی دارند.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)